Παναθηναϊκός: Κεκλεισμένων των θυρών το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Χωρίς την παρουσία του κόσμου της θα αγωνιστεί η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού στο πρώτο ντέρμπι της εφετινής Volley League με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 16:30, Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας).

Οι Πράσινοι “κουβαλούν” ποινή δύο αγωνιστικών από το περσινό πρωτάθλημα και θα εκτίσουν την πρώτη αγωνιστική στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

H ομάδα του Ανδρεόπουλου κέρδισε άνετα την πρώτη αγωνιστική τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 3-0 σετ, ενώ νικηφόρα ήταν και η πρεμιέρα του ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πήγασου. Τα πρόσωπα του αγώνα είναι ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ Μπραμ Βαν ντε Ντρις και ο διεθνής ακραίος Αλέξανδρος Ράπτης καθώς και ο Γιώργος Πετρέας.

Οι δύο πρώτοι τον Μάιο πανηγύρισαν με τον Παναθηναϊκό την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και θα βρεθούν αντίπαλοι της παλιάς τους ομάδας.

Πορεία αντίθετη είχε ο Πετρέας που από τον ΠΑΟΚ ενίσχυσε το κέντρο του Παναθηναϊκού και σε αυτό το ντέρμπι θα είναι οικοδεσπότης.

Ο ‘Άγγελος Μάρκου είπε για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ: “Θα είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ γιατί και οι δύο ομάδες είμαστε πολύ δυνατές. Πρόκειται για ένα ντέρμπι που δυστυχώς θα γίνει χωρίς τον κόσμο μας κι αυτό αυξάνει το βαθμό δυσκολίας. Ωστόσο, θα κάνουμε όπως σε κάθε αγώνα ό,τι καλύτερο μπορούμε για να πάρουμε τη νίκη”.