Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-67: Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ο “Εξάστερος”

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League, ωστόσο οι “πράσινοι” έδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και έφτασαν στη νίκη με 77-67. Έτσι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 3-1.

Oι γηπεδούχοι (οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Μάριους Γκριγκόνις, Άντριου Άντριους και Ντουέιν Μπέικον), μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να εξασφαλίσουν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά στο σκορ.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ντέγιαν Ράντονιτς να δώσει χρόνο συμμετοχής στον νεαρό φόργουορντ του “τριφυλλιού” Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, από την πρώτη κιόλας περίοδο. Μάλιστα ο 17χρονος σημείωσε λίγο αργότερα τον πρώτο του πόντο στην Basket League με 1/2 βολές.

Οι “πράσινοι” έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας στο +19, ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν πολυφωνία στην επίθεση και τους “Ροδίτες” να βασίζονται αποκλειστικά στις εμπνεύσεις του Τι Τζέι Σταρκς.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη, ένα “black out” του “Εξάστερου” έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς.

Για την ακρίβεια το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξε ένα σερί 21-8 στην τρίτη περίοδο και έτσι μείωσε αισθητά τη διαφορά. Συγκεκριμένα το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +8 (56-48).

Ο Κολοσσός πάλεψε ως το τέλος για τη μεγάλη έκπληξη, καθώς μείωσε στους 4 ένα λεπτό πριν τη λήξη (71-67), ωστόσο δύο τρίποντα των γηπεδούχων από τους Γιώργο Καλαϊτζάκη και Ματέους Πονίτκα, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Πολωνός φόργουορντ (Πονίτκα), ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/4 βολές.  Παράλληλα εμπλούτισε τη στατιστικά του με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:36.  Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Γιώργος Παπαγιάννης με 13 και Πάρις Λι με 10. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Τι Τζέι Σταρκς, ο οποίος “φόρτωσε” το καλάθι του Παναθηναϊκού με 25 πόντους (επίσης είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32:06).

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/6 τρίποντα), Λι 10 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Γουόλτερς 2 (2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροβ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 2 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (5/12 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/26 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/37 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 19 επιθετικά), 12 ασίστ, 20 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.