Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Eπέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε ξανά στην κορυφή

Τη 15η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πέτυχε ο Παναθηναϊκός, με τους “πράσινους” να κερδίζουν με 2-0 τη Λαμία στη Λεωφόρο χάρη στα γκολ των Λάζλο Κλάινεσλαχ στο 14′ και Άντρατζ Σπόραρ στο 92′. Ο Σλοβένος επιθετικός πέρασε στο ματς σαν αλλαγή στη θέση του Ιωαννίδη. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Ούγγρου μεσοεπιθετικού με την πράσινη φανέλα.

Θυμίζουμε ότι οι “πράσινοι” προέρχονταν από τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αφού μετρούσαν 3 ήττες και 1 ισοπαλία στα τρία ματς με τον ΠΑΟΚ και το παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Με αυτό τον τρόπο το “τριφύλλι” έφτασε τους 48 βαθμούς και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι αναβλήθηκε (η “Ένωση” έχει 47 βαθμούς, με έναν αγώνα λιγότερο από τον Παναθηναϊκό).

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς να σημειωθεί κάποια τελική προσπάθεια, με τους “πράσινους” να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Σαράνοφ.

Η Λαμία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 13′, με τον πρώην “πράσινο”  Νίκο Βέργο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του “τριφυλλιού”, αλλά ο Μπρινιόλι τον νίκησε σε τετ α τετ.

Παρόλα αυτά οι “πράσινοι” ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην εξέλιξη της φάσης. Οι Μαντσίνι και Βαγιαννίδης συνεργάστηκαν υποδειγματικά, με τον τελευταίο να βρίσκει τον Ιωαννίδη και τον 23χρονο φορ να κάνει μία εκπληκτική ενέργεια και να δίνει έτοιμο γκολ στον Κλάινεσλαχ. Ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός δεν αστόχησε από κοντά και έγραψε το 1-0, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά το δυνατό σουτ του Ρούμπεν Μαρτίνεθ στο 23′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το πλασέ του Ιωαννίδη, το οποίο έφυγε άουτ στο 29′.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 37′ και ήταν για το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, ωστόσο η κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά τη σέντρα του Μπερνάρ έφυγε άουτ.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ του Κλάινεσλαχ από το 14′.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα. Αρχικά στο 49′ οι Μαντσίνι και Βαγιαννίδης συνεργάστηκαν υποδειγματικά από τα δεξιά. Ο τελευταίος βρήκε με πολύ ωραία σέντρα τον Ιωαννίδη, όμως ο επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να ολοκληρώσει καλά τη φάση, αν και βρίσκονταν σε ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση.

Η Λαμία απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με τον Βέργο να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Μπρινιόλι να διώχνει εντυπωσιακά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν και πάλι από στημένες φάσεις, όμως τόσο η νέα κεφαλιά του πρώην “πράσινου”, όσο και αυτή του Πάβλοβετς έφυγαν άουτ.

Νέα καλή φάση για τη Λαμία στο 58′. Ο Βέργος έφυγε και πάλι στην πλάτη της “πράσινης” άμυνας, αλλά το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή του “τριφυλλιού” έφυγε άουτ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε στην πρώτη του διορθωτική κίνηση στο 60′, με τον Παλάσιος να αντικαθιστά τον σκόρερ των “πράσινων”, Λάζλο Κλάινεσλαχ. Έκτοτε ο Μαντσίνι μετατοπίστηκε στα αριστερά, με τον “Τούκου” να παίρνει θέση στο δεξί “φτερό” της μεσαίας γραμμής.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 66′, με τον Στάνκο να δέχεται απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Παλάσιος. Σε πρώτη φάση ο Καραντώνης είχε δείξει κίτρινη κάρτα, όμως μετά από παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφασή του.

Στο επόμενο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά στο 68′ ο Πούχατς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Σαράνοφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπερνάρ αστόχησε μετά από ωραίο γύρισμα του Μαντσίνι από τα αριστερά.

Τρία λεπτά αργότερα οι Τσέριν και Ιωαννίδης συνεργάστηκαν άψογα, όμως ο Σαράνοφ κέρδισε τον επιθετικό των “πράσινων” σε τετ α τετ.

Ο επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού (μετά την αποβολή) συνεχίστηκε με δύο μακρινά σουτ των Τσέριν και Πούχατς, όμως κανένα από αυτά δεν προβλημάτισε τον Σαράνοφ.

Ο Τσέριν προσπάθησε να νικήσει ξανά τον Σαράνοφ στο 78′, όμως ο γκολκίπερ της Λαμίας μπλόκαρε το σουτ του Σλοβένου μέσου.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 79′, με τον Μπερνάρ να βρίσκει τον Βαγιαννίδη και τον τελευταίο να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σέρβος τεχνικός του “τριφυλλιού” προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Τσόκαϊ και Σπόραρ να αντικαθιστούν τους Μαντσίνι και Ιωαννίδη. Μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό έλαβε χώρα στο 88′ με τον Τσέριν να αστοχεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το κερασάκι στην τούρτα στην νίκη του “τριφυλλιού” μπήκε στο 92′, με τον Σπόραρ να σκοράρει με κεφαλιά όντας πεσμένος και να διαμορφώνει το 2-0, μετά από σέντρα του Παλάσιος από τα δεξιά και γύρισμα του Μπερνάρ. Το μόνο που κατάφερε η Λαμία στα τελευταία λεπτά ήταν να απειλήσει με κάποιες προσπάθειες του Τσιλούλη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Τσέριν, Πέρεθ, Μπερνάρ, Μαντσίνι (82’ Τσόκαϊ), Ιωαννίδης (81’ Σπόραρ), Κλέινχεσλερ (60’ Παλάσιος).

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σίμον, Κορνέζος, Παούλεβατς, Αμπάντα, Τζανδάρης (62’ Σλίβκα), Στάνκο, Βασιλαντονόπουλος (62’ Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (68’ Νούνιες), Ρόμανιτς (82’ Τόσιτς), Βέργος (82’ Μανούσος).