Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0: Των… Φώτων στη Λεωφόρο!

Μία κεφαλιά ο Φώτης στο πρώτο ημίχρονο, μία ρουκέτα και στο δεύτερο, 2-0 ο Παναθηναϊκός τη Λαμία στη Λεωφόρο και… προσωρινά τετράδα!

Οι «Πράσινοι» παρουσίασαν τον καλό τους εαυτό απέναντι στη Λαμία και πήραν μία σημαντική νίκη… πρόβας των δύο ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Αϊτόρ. Στα ευχάριστα, η καλή εμφάνιση του Γκατσίνοβιτς και η παρουσία του Κουρμπέλη από το 68′ και μετά.

Με το μαχαίρι στα δόντια

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και βρήκε δίχτυα μόλις στο τρίτο λεπτό της συνάντησης με τον Ιωαννίδη να νικά τους… πάντες στον «αέρα», έπειτα από κόρνερ του Αϊτόρ και να γράφει το 1-0.

Παρά το προβάδισμα, οι «Πράσινοι» δεν άφησαν… το πόδι από το γκάζι και δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες με σκοπό διευρύνουν το προβάδισμά τους. Αυτό όμως δεν έγινε ούτε με την κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς στο 8′, ούτε με το μονοκόμματο σουτ του Αϊτόρ στο 16′.

Στην αμέσως επόμενη φάση, Βέλεθ και Ταϊρόν συγκρούονται στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον μέσο της Λαμίας να παραμένει στο χορτάρι, αφού πονούσε φρικτά. Τελικά, με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών, ο Γρηγορίου αναγκάζεται να τον περάσει εκτός και να βάλει στη θέση του τον Αραμπούλι.

Ηρέμησαν τα πράγματα

Ο ρυθμός έπεσε μετά το εκρηκτικό πρώτο εικοσάλεπτο στη Λεωφόρο και χρειάστηκε το χρονόμετρο να δείξει το 38ο λεπτό για να υπάρξει κάποια καλή ευκαιρία. Ο Χουάνκαρ έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, ο Παλάσιος βρέθηκε στην τροχιά της μπάλας όμως δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα. Η τελευταία καλή στιγμή που είχε να αναδείξει ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο, ήταν η πολύ όμορφη συνεργασία των παικτών του Γιοβάνοβιτς στο 40′, με την μπάλα να καταλήγει έπειτα από πολλές πάσες στον Βιγιαφάνιες και αυτός με σουτ να την στέλνει ψηλά.

Κοντράστ συναισθημάτων στο δεύτερο ημίχρονο

Νωθρά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε την αναμέτρηση, με τη Λαμία ωστόσο να μην έχει παραδώσει τα «όπλα» και με τον Αραμπούλι να δημιουργεί κάποιες φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση.

Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα συνέβη στο 55′ και δυστυχώς δεν ήταν ευχάριστη, αφού ο Αϊτόρ έπειτα από ένα χτύπημα στη γάμπα τραυματίστηκε σοβαρά. Αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο δίχως να μπορεί να πατήσει καν το πόδι του κάτω, με τους ανθρώπους της ομάδας να περιμένουν τα νεότερα για την περίπτωση του Ισπανού.

Στο 68′ ο Κουρμπέλης επέστρεψε σε αγώνα πρωταθλήματος μετά τις 12 Δεκεμβρίου του 2020 και το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, μπαίνοντας ως αλλαγή στη θέση του Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος πραγματοποίησε μία αρκετά ικανοποιητική εμφάνιση, δείχνοντας ότι έχει μπει για τα καλά στο κλίμα της ομάδας και μάλιστα λίγο έλειψε να σκοράρει δύο λεπτά πριν περάσει εκτός, αλλά ο Σαράνοφ είχε απάντηση στο όμορφο τελείωμα που έπιασε με το αριστερό.

Ο τερματοφύλακας της Λαμίας ωστόσο δεν κατάφερε να αντιδράσει και στη φάση του 82′, στη βολίδα του Φώτη Ιωαννίδη έξω από την περιοχή. Ο Έλληνας επιθετικός σημάδεψε το γάμα της εστίας και τον νίκησε για το τελικό 2-0.