Παναθηναϊκός – Λαύριο 100-72: “Πράσινη θύελλα”! (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν “καταιγιστικός” στον πρώτο τελικό των play offs της Basket League, με τους Πράσινους να “διαλύουν” το Λαύριο με 100-72 και να κάνουν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του νταμπλ. Το Σάββατο (5/6, 17:00) το δεύτερο ματς της σειράς.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Τριφύλλι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να έχει 13 πόντους, 13 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε μόλις 21:43 λεπτά που αγωνίστηκε, φτάνοντας πολύ κοντά στο triple double. Από 14 είχαν οι Γιώργος Παπαγιάννης και Ντίνος Μήτογλου και 13 ο Άαρον Γουάιτ. Στους 10 σταμάτησε ο Λεωνίδας Κασελάκης.

Το έπιασε από τον λαιμό από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πράσινους να προηγούνται με 17-0 στο 5, να αφήνουν χωρίς σκορ το Λαύριο για 5:25 και τον Κάτας να έχει χρησιμοποιήσει ήδη από την πρώτη περίοδο τους 11 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Το Τριφύλλι πάτησε το “γκάζι” από την αρχή και “έτρεξε” ένα σερί 17-0 μέχρι το 5ο λεπτό, με την ομάδα του Σερέλη να βρίσκει πόντους μόνο από τη γραμμή των βολών και να μειώνει σε 21-6 στο 8′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 24-8 για τους Πράσινους.

Χαλάρωσε στην άμυνα αλλά δεν το πλήρωσε

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε υπερβολικά στην άμυνα, δέχθηκε 26 πόντους, χάρη στην επίθεσή του όμως και τον απίστευτο Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 11 ασίστ, αλλά και τον Παπαγιάννη, που κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες, πήγε με το +18 στα αποδυτήρια.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 20 πόντους (28-8) για πρώτη φορά στο 12΄, για να πιάσουν το τριπλ σκορ (33-11) στο 13′. Στη συνέχεια η ευστοχία του Λαυρίου από το τρίποντο έριξε τη διαφορά στο -16 (33-17) στο 14′, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται και πάλι με +19 (44-25) στο 17, αλλά το Λαύριο να μειώνει σε 44-31 στο 18′ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 52-34.

Με εικόνα πρώτης περιόδου “καθάρισε” το ματς

Ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Πράσινους να κλείνουν όλους τους διαδρόμους στο Λαύριο, να πετυχαίνουν 27 πόντους και να δέχονται μόλις 13 και ουσιαστικά να “καθαρίζουν” τα παιχνίδι πριν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Το Τριφύλλι ανέβασε τη διαφορά και πάλι στο +20 (54-34) στο 21′ και στη συνέχεια απλά… εξαφανίστηκε. Οι παίκτες του Κάτας προηγήθηκαν με 65-34 στο 24, φτάνοντας για πρώτη φορά το +31, φέροντας το ματς ακόμα και στο 77-42 στο 28′, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 79-47.

Τυπική διαδικασία και το μυαλό στο “triple double” του Παπαπέτρου

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με το ενδιαφέρον να στρέφεται στο αν ο Παπαπέτρου θα καταφέρει να πετύχει το μόλις 8ο triple double στην ιστορία της Basket League. Τελικά ο “Παπ” ξεκουράστηκε από τον Κάτας και δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 1-0 με 100-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72