Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-72: Το ηφαίστειο ξύπνησε, ο γίγαντας επέστρεψε!

Σαν ηφαίστειο που ξυπνά έλεγαν ολόκληρη τη σεζόν στον Παναθηναϊκό. Και το ηφαίστειο ξύπνησε!

Σαν ηφαίστειο που ξυπνά έλεγαν ολόκληρη τη σεζόν στον Παναθηναϊκό. Και το ηφαίστειο ξύπνησε! Με υποδειγματική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Κέντρικ Ναν να κάνει “όργια” (26 π.), το Τριφύλλι “κατάπιε” τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (81-72) στο… φλεγόμενο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στο Final Four της Euroleague, έπειτα από 12 χρόνια!

Οι Πράσινοι τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους Ισραηλινούς, ωστόσο “κλειδί” στο παιχνίδι ήταν η ενέργεια του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και η επιλογή του Εργκίν Αταμάν να τον ρίξει επάνω στον Λορέντζο Μπράουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Κώστας Σλούκας δεν αγωνίστηκε στην… τελική ευθεία του αγώνα, λόγω τραυματισμού, όμως ακόμη κι έτσι, ο “Εξάστερος” τελείωσε τη δουλειά και τσέκαρε το εισιτήριο για το Βερολίνο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους και ρεκόρ καριέρας στα σουτ τριών πόντων (6/10). Άλλους 15 πόντους πέτυχε ο Κώστας Σλούκας, την ώρα που καθοριστικός, με 11 πόντους, ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βγάζει τις δύο πρώτες άμυνες, ωστόσο στη συνέχεια οι Πράσινοι είδαν τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-5 (με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο στο 3’). Το Τριφύλλι δεν μπορούσε να περιορίσει τη δημιουργία του Μπράουν (6 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο) και έτσι η Μακάμπι βρέθηκε μέχρι και στο +7 (8-15 με καλάθι του Νίμπο στο 7’). Παρόλα αυτά, στη συνέχεια η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έσφιξε την άμυνα της και μείωσε στους 2 (19-21) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην “εκκίνηση” του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ναν έδωσε το προβάδισμα στους Πράσινους (22-21), όμως ο Μπλατ απάντησε άμεσα, για το 22-24. Η είσοδος του Χουάντσο στο παρκέ είχε δώσει άλλον… αέρα στον Παναθηναϊκό, που παρότι βρέθηκε στο -4 (24-28), έτρεξε ένα σερί 5-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (29-28 με σουτ του Ναν στο 14’). Κάποιες κακές επιλογές των γηπεδούχων στην επίθεση και η έλλειψη λύσεων στην άμυνα του Παναθηναϊκού έφερε τη Μακάμπι στο +5 (34-39 με καλάθι του Ριβέρο στο 19’), ωστόσο στην… τελική ευθεία της δεύτερης περιόδου και με κορυφαίο τον Σλούκα, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 7-2 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια (41-41).

Στην επανάληψη, με τρίποντο του Σλούκα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +3 (49-46), όμως είδε την ομάδα του Όντεντ Κάτας να απαντά (49-53 στο 26’), με το Τριφύλλι να πληρώνει το πολύ άσχημο ποσοστό του στις βολές (15/27 στο 30’). Πάντως, στην τρίτη περίοδο η άμυνα των Πράσινων ήταν καλύτερη και έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +2 (58-56).

Η εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο, με τους Πράσινους να ξεκινούν με ένα 6-0 και ν φτάνουν στο +8 (64-56 με τρίποντο του Ναν στο 33′). Ο Μπράουν είχε εγκλωβιστεί από την άμυνα του Καλαϊτζάκη και οι Ισραηλινοί δυσκολεύονταν να βρουν απαντήσεις. Οι Ισραηλινοί μείωσαν στους 6 (73-67), όμως ήταν φανερό πως δεν υπήρχε… επιστροφή. Το Τριφύλλι προστάτευσε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη (81-72)!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.