Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91: “Καταστροφική” τέταρτη περίοδος και τώρα… τρέχει

Με το... αριστερό ξεκίνησε στα play-offs της Euroleague ο Παναθηναϊκός.

Με το… αριστερό ξεκίνησε στα play-offs της Euroleague ο Παναθηναϊκός, αφού οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 91-87 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ και πλέον βρίσκονται πίσω με 0-1 στη σειρά.

Το Τριφύλλι πραγματοποίησε μία… καταστροφική τέταρτη περίοδο, όπου δέχτηκε επιμέρους 17-28 από τους Ισραηλινούς και έτσι γνώρισε την ήττα, χάνοντας το αβαντάζ της έδρας.

Δεν ήταν αρκετοί οι 22 πόντοι του Λεσόρ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που έχασε 10 (!) βολές, είχε σημαντικό πρόβλημα στα ριμπάουντ και υπέστη “ζημιά” από τον Μπόνζι Κόλσον (18 π.).

Μοιραίος ο – εξαιρετικός με 11 πόντους και 13 ασίστ – Σλούκας στην τελευταία επίθεση, ανησυχία στην ομάδα του Όντεντ Κάτας για τον Γουέιντ Μπόλντγουιν, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις και δεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι.

Απογοητευτική εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν, με τον Αμερικάνο να σημειώνει 8 πόντους, να μετρά 3 λάθη και να τελειώνει την αναμέτρηση με 4 φάουλ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με ορμή από την έδρα τους, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά στο ματς και βρέθηκαν να προηγούνται με 5-2 (με καλάθι του Ναν) στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά, η άμυνα του Τριφυλλιού παρουσίασε προβλήματα και οι Ισραηλινοί πήραν το προβάδισμα και έφτασαν και στο +3 (9-12 με τρίποντο του Κοέν στο 5’). Μάλιστα, οι Πράσινοι είδαν τους φιλοξενούμενους να φτάνουν και στο +5 (14-19 στο 7’). Πάντως, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, από τον Σλούκα και τον καυτό Γκριγκόνις, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έτρεξε ένα επιμέρους 11-7 και ολοκλήρωσε στο -1 (25-26) την πρώτη περίοδο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Γκραντ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (27-26), όμως ο Μπλατ “απάντησε” άμεσα και έγραψε το 27-29. Το ψεγάδι των Πράσινων παρουσιαζόταν στα ριμπάουντ, ωστόσο οι παίκτες του Αταμάν, βελτίωσαν κατά πολύ το πρόσωπό τους στην άμυνα και με ένα επιμέρους 10-1, έφτασαν στο +7 (37-30 με καλάθι του Λεσόρ στο 14’). Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Τριφύλλι, που με δύο τρίποντα του Βιλντόζα προηγήθηκε και με 11 πόντους (43-32), 04:57 πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Η Μακάμπι βρήκε σκορ από τον Κόλσον, ο οποίος έφερε εκ νέου τη διαφορά στους 7 (44-37 στο 16’). Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 50-42 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με εντυπωσιακά ποσοστά (11/11 διπ., 8/16 τριπ.).

Στην εκκίνηση της “επανάληψης”, ο Μπόλντγουιν μείωσε σε 50-44, όμως με ένα γρήγορο 6-0, οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 12 πόντους (56-44 με βολές του Γκριγκόνις στο 22’). Στη συνέχεια, οι άμυνες των δύο ομάδων έσφιξαν περισσότερο και η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφερε τη διαφορά ξανά στους 6 (60-54), με τρίποντο του Μπράουν. Πάντως, με την 9η ασίστ του Σλούκα, ο Μήτογλου έγραψε το 62-54 στο 24’. Σε εκείνο το σημείο όμως, η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους 9-5 και με τον Κέντρικ Ναν να χρεώνεται με το τέταρτο του φάουλ, ο Παναθηναϊκός είδε τους Ισραηλινούς να μειώνουν στους 4 (67-63 με βολές του Γουέμπ στο 29’). Στην… τελική ευθεία του τρίτου δεκαλέπτου, ο Αταμάν έριξε στο παιχνίδι τον Καλαϊτζάκη, ο οποίος έδωσε την ενέργεια που απαιτούνταν για να βρεθεί το Τριφύλλι εκ νέου στο +7 (70-63) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Μπόλντγουιν να κερδίζει τρεις βολές και να μειώνει στους 2 (70-68) για την Μακάμπι, την ώρα που λίγο αργότερα ο Κόλσον ισοφάρισε σε 71-71. Ο Παναθηναϊκός φαινόταν να είχε χάσει το… μυαλό του και οι Ισραηλινοί όχι μόνο εκμεταλλεύτηκαν την περίσταση, αλλά πέρασαν μπροστά και με 4 (77-81 με τρίποντο του Μπράουν) στο 34’. Η Μακάμπι διατηρούσε το προβάδισμά της, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πάρει τον έλεγχο του ματς, όμως στο 39’, ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε ένα μεγάλο σουτ (85-87), με το οποίο ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ, αλλά και άλλαξε το μομέντουμ της αναμέτρησης. Μάλιστα, 52’’ πριν τη λήξη, το Τριφύλλι ισοφάρισε με τον Ναν (87-87). Ωστόσο, στη συνέχεια, ο Μπράουν έγραψε το 87-89, ο Σλούκας έκανε μοιραίο λάθος στην επίθεση του Τριφυλλιού και ο Νίμπο, με δύο εύστοχες βολές, τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.