Παναθηναϊκός – Μαρσέιγ 1-0: Ένας Panathinaikos “όνειρο” για τα… αστέρια!

Ο ευρωπαίος Παναθηναϊκός ήταν μαγικός κόντρα στη Μαρσέιγ. “Πάτησε” τους Γάλλους επικρατώντας 1-0 με το “χρυσό” γκολ του Μπερνάρ στο 84′ και πάει στη Μασσαλία για να πάρει την πρόκριση και να σηκώσει… σεντόνι!

Όλοι οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήραν άριστα και έβγαλαν ψυχή, με τον Πέρεθ να δείχνει για άλλη μία φορά την ποιότητά του και την εμπειρία του, αφού ο Ισπανός έκανε τα πάντα! Φοβερός και ο Βαγιαννίδης, που επιστρατεύτηκε από τον Σέρβο τεχνικό και έβγαλε εις πέρας, την δύσκολη αποστολή κόντρα στον Ουνάι.

Ανώτεροι οι Πράσινοι, έφτασαν και στο 70% τα ποσοστά της κατοχής των γηπεδούχων, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει και άλλο την απόδοση του, όταν η Μαρσέιγ, έμεινε με δέκα για αποβολή του Κοντογκμπιά στο 66′.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στη Μασσαλία (15/08, 22:00) με σκοπό να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ και να προκριθεί στα play off του UEFA Champions League.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Αρκετές ήταν οι εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα του Παναθηναϊκού, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να επιστρατεύει τους Βαγιαννίδη, Μαντσίνι και Βέρμπιτς. Συγκεκριμένα, το Τριφύλλι παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με σχηματισμό 4-3-3 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα φανέλα βασικού είχαν οι Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι και Βαγιαννίδης (από τα αριστερά στα δεξιά). Στην τριάδα του άξονα, ως “εξάρι” αγωνίστηκε ο Ρούμπεν Πέρεθ, ενώ λίγα μέτρα πιο μπροστά οι Βιλένα και Τζούρισιτς. Τέλος, στην επίθεση ήταν ο Μαντσίνι (στο αριστερό “φτερό”), ο Μαντσίνι (στο δεξί “φτερό”) και ο Σπόραρ (στην κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με αρκετή ένταση την αναμέτρηση και κυκλοφορούσε εξαιρετικά τη μπάλα, επιβάλλοντας το παιχνίδι του. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, πως η κατοχή υπέρ των Πράσινων έφτασε μέχρι και το 70%.

Παρόλα αυτά, το πρώτο μέρος δεν είχε αρκετές ευκαιρίες. Το Τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε την… ορμή του στα πρώτα λεπτά και απείλησε με το σουτ του Ρούμπεν Πέρεθ στο 10’, το οποίο κατέληξε ψηλά.

Οι Γάλλοι μπήκαν για πρώτη φορά στην περιοχή του Παναθηναϊκού στο 22’, με τον Λόντι να σεντράρει και τον Ομπαμεγιάνγκ να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν στο 1-0 στο 33ο λεπτό όταν ο Βέρμπιτς κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση, όμως η εκτέλεση του Μάγκνουσον σταμάτησε στο τείχος.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενος, με τον Ουνάι να συγκλίνει και να σουτάρει στο 44’, αλλά τον Μπρινιόλι να ελέγχει και να μπλοκάρει.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ανέβηκε κι άλλο. Ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Τζούρισιτς στο 48’, ύστερα από αντεπίθεση, ωστόσο το σουτ του Σέρβου ήταν άστοχο.

Στο 51ο λεπτό, οι Γάλλοι απάντησαν με διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Ουνάι επιχείρησε επικίνδυνο σουτ, το οποίο κόντραρε στον Γεντβάι, ενώ στη συνέχεια ο Κλος που πήρε το “ριμπάουντ” έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά την εστία του Λόπες, όταν ο Μαντσίνι πάσαρε στον Σπόραρ, με τον Σλοβένο όμως να μην καταφέρνει να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Όσο περνούσε η ώρα, το Τριφύλλι ανέβαζε κι άλλο το “τέμπο” και στο 58’ έφτασε κοντά στο γκολ, ύστερα από μία όμορφη ανάπτυξη. Ο Χουάνκαρ σέντραρε συρτά από τα αριστερά, ο Βιλένα άφησε, όμως ο Μαντσίνι εκτέλεσε άστοχα με το αριστερό.

Στο 66’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν! Ο Κοντογκμπιά μάρκαρε αντικανονικά τον Τζούρισιτς, πατώντας τον, με τον Κόβατς να του δείχνει την κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη. Ο Αφρικανός είχε δεχτεί την πρώτη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό και έτσι αποβλήθηκε, με τον Μαρθελινό να χάνει ένα πολύ σημαντικό “εργαλείο” ενόψει της ρεβάνς.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και έφτασε στο “χρυσό” γκολ στο 84ο λεπτό με τον Μπερνάρ! Ύστερα από μία φοβερή επίθεση, η οποία ξεκίνησε από τα πόδια του Βραζιλιάνου, πέρασε από τον Κλάινεσλαχ και τον Ιωαννίδης με τον τελευταία να δίνει την τελική πάσα στον Μπερνάρ, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα τον Λόπες και έβαλε φωτιά στη Λεωφόρο!

Οι Πράσινοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το φινάλε, πήραν μία πολύ σημαντική νίκη και θα προσπαθήσουν να την… υπερασπιστούν στη ρεβάνς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (78’ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ, Βιλένα (78’ Τσέριν), Τζούρισιτς (72’ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (72’ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (58’ Κλάινεσλαχ).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μαρθελίνο): Λόπες, Κλάους, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Σαρ (75’ Χάριτ), Βερετού (86’ Γεντουζί), Κοντογκμπιά, Ουνάχι (67’ Ρόνγκιερ), Εντιαγέ (75’ Μουγκέ), Ομπαμεγιάνγκ (86’ Μπεμπά).