Παναθηναϊκός – Μονακό 80-83 : Ο… σούπερμαν Γουίλιαμς δεν ήταν αρκετός

Ρεκόρ πόντων στη Euroleague έκανε ο απίθανος Γουίλιαμς (28 πόντοι), εξαιρετικός ήταν ο Πονίτκα (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ωστόσο το “εφιαλτικό” πρώτο δεκάλεπτο ήταν τελικά αρκετό για να φέρει άλλη μια ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Μονακό με 83-80.

Στο 1-3 είναι πλέον οι Πράσινοι, τρίτη νίκη για τους Μονεγάσκους με τον Τζέιμς να είναι ο κορυφαίος τους παίκτης (27 πόντοι).

Εφιάλτης και… επιστροφή

“Καταστροφικό” ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, καθώς η προβληματική του επίθεση και η κάκιστη αμυντική συμπεριφορά επέτρεψαν στη Μονακό να αποκτήσει προβάδισμα 16 πόντων (29-13).

Αισθητά βελτιωμένος ήταν ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αν και έγιναν αρκετά αβίαστα λάθη, οι Πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους στους έξι πόντους.

Το σόου του Γουίλιαμς

Δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γουίλιαμς έφτασε τη διαφορά στους 2 πόντους (40-42).

Ο Αμερικανός ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για το Τριφύλλι (18 πόντοι στην τρίτη περίοδο), έβαλε μεγάλα καλάθια και με ένα… σόου στο ΟΑΚΑ βοήθησε σημαντικά τους Πράσινους στην… αντεπίθεση τους.

Το Τριφύλλι ισοφάρισε σε 50-50 πέντε λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου, ενώ η Μονακό άντεξε και διατήρησε προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος της περιόδου (60-61).

Στην… κόψη του ξυραφιού το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο. Ο Πονίτκα πήρε τη… σκυτάλη από τον Γουίλιαμς, ο Τζέιμς έβαλε σημαντικούς πόντους για τη Μονακό και παρά την προσπάθεια, οι Μονεγάσκοι έφυγαν νικητές από το ΟΑΚΑ με 83-80.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3, Λι 11, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5, Γουίλιαμς 28, Άντριους 4, Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 7, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Εκόμπο 13, Μπράουν 10, Λόιντ 9, Μπλόσομγκέϊμ, Ντιαλό 7, Μοερμάν 3, Μοτιεγούνας 2, Ουτάρα 2, Στράτσελ, Χολ 10, Τζέιμς 27.