Παναθηναϊκός – Ντνίπρο 2-2: Καρδιοχτύπησαν… για 70′ αλλά προκρίθηκαν οι Πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, καρδιοχτύπησε για 70 λεπτά και κόντεψε να τα “γκρεμίσει” όλα, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση κόντρα στη μαχητική Ντνίπρο (2-2) και με αυτό τον τρόπο σφράγισε το εισιτήριο για τους ομίλους του UEFA Europa League, ενώ τώρα τον… περιμένει η Μαρσέιγ.

Πολλά αμυντικά προβλήματα, κακή εμφάνιση από τους Πράσινους στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν το πλήρωσε. Η Ντνίπρο προηγήθηκε στο 54′ (1-2), σοκάροντας τη Λεωφόρο, ωστόσο ο Σπόραρ, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο 15′, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση στο 70′ και… τελείωσε την πρόκριση.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός επικεντρώνεται στα παιχνίδια με τη Μαρσέιγ, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, στα οποία θα πρέπει να παρουσιαστεί εντελώς διαφορετικός αν θέλει να διεκδικήσει την πρόκριση. Πάντως ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στα ευρωπαϊκά… σαλόνια, ύστερα από επτά χρόνια!

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς χρησιμοποίησε το αγαπημένο του 4-3-3 και επέλεξε την ίδια ενδεκάδα με το πρώτο παιχνίδι, πλην την αλλαγή του τραυματία Σχένκεφελντ, με τον Γεντβάι. Συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπρινίολι και στην άμυνα – από τα αριστερά στα δεξιά – οι Χουάνκαρ, Μάκγνουσον, Γεντβάι και Κώτσιρας. Στον άξονα ξεκίνησε ως “εξάρι” ο Ρουμπέν Πέρεθ, ενώ λίγα μέτρα πιο μπροστά του οι Βιλένα και Τζούρισιτς. Τέλος, στο αριστερό “φτερό” της επίθεσης ήταν ο Μπερνάρ, στο δεξί ο Παλάσιος και στην κορυφή ο Σπόραρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με σκοπό να πιέσει για να βρει ένα γκολ. Πρώτη ευκαιρία για το Τριφύλλι στο 8’, με τον Παλάσιος να σουτάρει από πλάγια θέση και την μπάλα να κοντράρει επάνω στον Κοπλιένκο και να καταλήγει κόρνερ.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκρυψαν την μπάλα στο 11’. Στη φάση ενεπλάκησε σχεδόν η μίση ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, όμως το σουτ του Βιλένα κατέληξε επάνω στον Βόλινετς.

Στο 15ο λεπτό οι Πράσινοι πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ο Ρουμπέν Πέρεθ απομάκρυνε, με την μπάλα να σκάει στην περιοχή της Ντνίπρο, τον γκολκίπερ να κάνει τραγικό λάθος και τον Σπόραρ να σκοράρει ύστερα από ένα υποδειγματικό τελείωμα.

Παρόλα αυτά, η Ντνίπρο απάντησε άμεσα, με τον Ντόβμπικ να κάνει μία τρομερή ατομική ενέργεια, ανάμεσα σε Μάγκνουσον και Χουάνκαρ και να εκτελεί τον Μπρινιόλι.

Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, οι Πράσινοι έχασαν την συγκέντρωσή τους, ενώ η απόδοση της Ντνίπρο είχε ανέβει.

Πολλά αμυντικά προβλήματα για το Τριφύλλι, “παθητικός” ρόλος μέσα στο γήπεδο με τους Ουκρανούς να ξεκινούν να πιέζουν.

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στη ροή του ματς, έχασε τεράστια ευκαιρία να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ στο 34ο λεπτό, όταν ο Κώτσιρας πάσαρε στον Παλάσιος, αυτός “νικήθηκε” από τον Βόλινετς, ενώ στη συνέχεια ο Μπερνάρ αστόχησε σε κενή εστία.

Στο 40’ η Ντνίπρο βρήκε δίχτυα ξανά, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, γιατί ο Μπλάνκο είχε κάνει χέρι στην αρχή της φάσης.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, οι Ουκρανοί κόντεψαν να σοκάρουν την Λεωφόρο, αφού ο Πάσιτς λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως αστόχησε προ κενής εστίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε περίπου με την ίδια εικόνα. Η Ντνίπρο διατηρούσε την κατοχή και στο 54’ πάγωσε το “Α. Νικολαΐδης”, καθώς ο Σάραπι σκόραρε ανενόχλητος, ύστερα από κόρνερ του Πιχάλονοκ.

Και εκεί που οι Ουκρανοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, το Τριφύλλι ισοφάρισε στο 70′, ύστερα από απίθανη ενέργεια του Τζούρισιτς και ασίστ στον Σπόραρ, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ από κοντά.

Η πρόκριση, ουσιαστικά… τελείωσε στο 75′, όταν ο Τάντσικ αποβλήθηκε για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ. Έκτοτε, ο ρυθμός έπεσε αρκετά και ο Παναθηναϊκός απείλησε με ένα σουτ του Ιωαννίδη στο 89′ το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ήταν το σκορ που έδωσε την πρόκριση στο Τριφύλλι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιλένα (66’ Τσόκαϊ), Τζούρισιτς (90’ Κλάινεσλαχ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Σπόραρ (79’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (90′ Βέρμπιτς).

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ολεξάντρ Κούτσερ): Βόλινετς (36’  Κιναρέλκιν), Πάσικ, Ανταμιουκ, Σαράπι (57’ Σβάτοκ), Καπλιένκο (69’ Τάντσουκ), Μπαμπένκο, Μπλάνκο, Μιροσνιτσένκο, Πικχαλόνοκ (68’ Κόχουτ), Ρουμπσίνσκι (69’ Χουτσούλιακ), Ντόβμπικ.