Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 0-0: “Πέταξε” βαθμούς στη Λεωφόρο

Ένας Παναθηναϊκός νευρικός και ακίνδυνος επιθετικά, “κόλλησε” στο 0-0 με τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, πετώντας δύο βαθμούς μέσα στο “σπίτι του”. Με λίγες καλές στιγμές, “φρέναρε” στην πολυπρόσωπη άμυνα των Κρητικών οι οποίοι μπλόκαραν τους Πράσινους και έφυγαν με το “Χ” από το “Απόστολος Νικολαΐδης”.

Του Αργύρη Ντέμου

Αντίθετα με τα προηγούμενα ματς του Τριφυλλιού στη Λεωφόρο, κόντρα στον ΟΦΗ ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες από το ξεκίνημα. Η εξαιρετικά στημένη άμυνα του ΟΦΗ, δυσκόλεψε αρκετά τους ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού που δεν μπόρεσαν να τη διασπάσουν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 0-1 στο 12’, αλλά το σουτ του Γκαγιέχος σταμάτησε στο δεξί του Μπρινιόλι. Ο Ιταλός τεντώθηκε αλλά δεν έφτασε στη μπάλα, με το δεξί δοκάρι να “σώζει” τους Πράσινους.

Ένα λεπτό πριν το ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Λάμπρου. Ο πρώην Πράσινος, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη πάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι και το 0-0 να παραμένει.

Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στο πρώτο 45λεπτο ήρθε στο 38ο λεπτό. Μετά από κοντινή εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ρούμπεν με τον Ισπανό να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Βούρο να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Νευρικό ήταν όμως και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Πράσινους να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Επασί. Ναι μεν ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και την εδαφική υπεροχή, ωστόσο καθαρή ευκαιρία δεν υπήρχε.

Ο Παναθηναϊκός από το 70’ και μετά ανέβηκε αισθητά και πίεσε περισσότερο για το γκολ. Μάλιστα λίγο έλειψε να το βρει στο 73ο λεπτό, αλλά ο Επασί στάθηκε τυχερός με τη δυνατή κεφαλιά του Καρλίτος να καταλήγει πάνω στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Τα λεπτά περσνούσαν αλλά το 0-0 παρέμενε, με τους Πράσινους να προσπαθούν να βρουν τη λύση στην αμυντική… εξλισωση του Νιόπλια, αλλά μάταια… Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρλίτος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Ισπανός ήταν εκτεθημένος την ώρα που πάσαρε τη μπάλα ο Βιγιαφάνιες. Έτσι το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να υποχρεώνεται στην πρώτη εντός έδρας γκέλα του.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (60’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Βιτάλ (81’ Παλάσιος), Ιωαννίδης (63’ Βιγιαφάνιες), Καρλίτος.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μπαρινάκης, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής, Μεγιάδο, Νέιρα (22’ Καμάου), Γκαγιέγκος, Τοράλ, Λάμπρου (80’ Γιαννούλης), Ντουρμισάι (72’ Καστάνιος).