Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 0-1: Ήττα – πισωγύρισμα για το Τριφύλλι

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς οι Πράσινες ηττήθηκαν από τον ΟΦΗ (0-1) στο Κορωπί και  έμειναν στους έξι βαθμούς.

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με πολλές δυνατές μονομαχίες και ένταση, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΟΦΗ και γνώρισε την πρώτη ήττα, στην Α’ Κατηγορία Ποδοσφαίρου Γυναικών.

Πρόκειται για μία ήττα – πισωγύρισμα για το Τριφύλλι, αφού η ομάδα του Γιάννη Χαραλαμπίδη είχε ξεκινήσει με 2/2 και είχε αφήσει αρκετές υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας.

Σκόρερ για την ομάδα της Κρήτης, η Πατερνά, η οποία σκόραρε με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της Ζέρβα, στο 64ο λεπτό. Άτυχος ο Παναθηναϊκός, που είχε αρκετές ευκαιρίες, όμως του στέρησε το γκολ η εντυπωσιακή Γκούντνερ (γκολκίπερ ΟΦΗ), η οποία είχε και τη… βοήθεια των δοκαριών, σε δύο περιπτώσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αρκετή ένταση και δυνατές μονομαχίες είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ήταν αναγνωριστικά, με το Τριφύλλι να απειλεί στο 20ο λεπτό, με ένα σουτ της Ρόγκαν, το οποίο μπλόκαρε η Γκούντνερ.

Οι Πράσινες πήραν την μπάλα στα πόδια τους σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, προσπάθησαν να βρουν ευκαιρίες, ωστόσο είχαν μία φλύαρη υπεροχή.

Στο 37′, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν η Νταρζάνου έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε από όλους και η Χαμαλίδου επωφελήθηκε, έκανε το σουτ, όμως η Γκούντνερ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος και είχε σημαντική – διπλή – χαμένη ευκαιρία στο 52′. Η άμυνα του Παναθηναϊκού απομάκρυνε λανθασμένα, η Μουστάκου μπήκε στη φάση και σούταρε, η Γιαννακούλη απέκρουσε και η δεύτερη προσπάθεια της παίκτριας των φιλοξενούμενων κατέληξε άουτ.

Πάντως, στο 64ο λεπτό, ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της Ζέρβα, η Πατερνά πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την κρητική ομάδα.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε”, ανέβασε τον ρυθμό και προσπάθησε να ισοφαρίσει, έχοντας διαδοχικές ευκαιρίες.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Πράσινων έλαβε χώρα στο 67′. Η Ρόγκαν υποδέχθηκε τη μπάλα, βρέθηκε απέναντι από την Γκούτνερ, όμως η γκολκίπερ του ΟΦΗ την σταμάτησε. Στη συνέχεια, το σουτ της Ντόμοντ βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 68′, η Σιδηρά εκτέλεσε το κόρνερ και σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 70ο λεπτό, η Ρόγκαν σέντραρε, η Κακαμπούκη πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μακριά από την εστία.

Η Σιδηρά επιχείρησε εκ νέου απευθείας εκτέλεση (κόρνερ) στο 85ο λεπτό και η μπάλα χτύπησε ξανά στο δοκάρι! Τέλος, στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στην Κανέλλου, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και το Τριφύλλι γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.