Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 4-0: Επιστροφή στις νίκες με… αγριεμένο Ιωαννίδη!

Με τον Φώτη Ιωαννίδη να είναι "μαγικός", ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 4-0 του ΟΦΗ στη Λεωφόρο!

Παναθηναϊκός: Φώτης Ιωαννίδης και Σεμπαστιάν Παλάσιος πανηγυρίζουν μαζί στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΟΦΗ.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Φώτη Ιωαννίδη και κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας 4-0 του ΟΦΗ στη Λεωφόρο για την 13η αγωνιστική της Super League!

Οι Πράσινοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στην κλειστή άμυνα των φιλοξενούμενων, ωστόσο “ξεκλείδωσαν” το παιχνίδι μετά το 2-0 και το γκολ του Αϊτόρ και στη συνέχεια “έστησαν” το δικό τους… πάρτι στο “Α. Νικολαΐδης”.

Παναθηναϊκός: Ο Ιωαννίδης πανηγυρίζει το τέταρτο γκολ των Πράσινων κόντρα στον ΟΦΗ.

Απίθανος ο Ιωαννίδης (δύο γκολ, μία ασίστ), συγκινητικός ο Παλάσιος (μία ασίστ, ένα γκολ), επέστρεψε ο… παλιός καλός Αϊτόρ (ένα γκολ), ενώ θετικός ήταν και ο Βιλένα για το Τριφύλλι, που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας με 31 βαθμούς.

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ: Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Λοντίγκιν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα (από τα αριστερά στα δεξιά) αγωνίστηκαν οι Μλαντένοβιτς, Αράο, Σχένκεφελντ και Βαγιαννίδης. Στη μεσαία γραμμή, ο Πέρεθ κινήθηκε ως “εξάρι”, ο Βιλένα ως “οκτάρι” και πιο ελεύθερο ρόλο είχε ο Τζούρισιτς. Τέλος, στην επίθεση βασικοί ήταν οι Αϊτόρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΟΦΗ “έπιασε” στον ύπνο τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Ντίκο, ο οποίος νικήθηκε από τον Λοντίγκιν στο 2ο λεπτό.

Οι Πράσινοι απάντησαν στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων, όταν στο 9ο λεπτό, ο Μλατένοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Παλάσιος σούταρε στην κίνηση από κοντινή απόσταση και είδε την μπάλα να καταλήγει στο σώμα του Αμπάντα που βρισκόταν μπροστά από την εστία.

Ξανά από εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά του Βιλένα στο 16’, το Τριφύλλι απείλησε, αλλά η κεφαλιά του Αράο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 27ο λεπτό, ο Βιλένα έκλεψε και σούταρε άστοχα, ενώ στο 31’, ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι, ύστερα από ανατροπή του Πασαλίδη. Ο 23χρονος ανέλαβε και την εκτέλεση και με περίσσεια ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 34ο λεπτό του ματς.

Στην εκκίνηση της “επανάληψης” ο ρυθμός είχε πέσει και ο ΟΦΗ έσπευσε να εκμεταλλευτεί αυτή τη συγκυρία. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας ανέβαζε σταδιακά ολοένα και περισσότερους παίκτες στην επίθεση και στο 58ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Θοράρινσον, ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά, με τον Λοντίγκιν να πραγματοποιεί τεράστια επέμβαση στην δεξιά του γωνία.

Και τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Πράσινοι “χτύπησαν” στην αντεπίθεση τους φιλοξενούμενους για το 2-0. Ο Παλάσιος πάσαρε στον Αϊτόρ, ο οποίος έκανε μία υπέροχη προσποίηση και πλάσαρε τον Μπάουμαν για την επιστροφή του στα γκολ, ύστερα από 2,5 μήνες!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν με “φτερά” στα πόδια και στο 69′ κατόρθωσε να τελειώσει… πρόωρα το ματς. Ο Ιωαννίδης αυτή τη φορά έβγαλε την ασίστ και ο δημιουργός του προηγούμενου τέρματος Παλάσιος, εκτέλεσε εύστοχα για το 3-0.

Ο Παναθηναϊκός έψαξε κι άλλο γκολ στη συνέχεια. Ο Βιλένα επιχείρησε “βολίδα” από κοντινή απόσταση στο 74′, όμως ο Μπάουμαν απέκρουσε δύσκολα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ πραγματοποίησε μία απίθανη επέμβαση, ύστερα από πλασέ του Ιωαννίδη από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο 23χρονος στο 76′, το έκανε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Λοντίγκιν βρήκε τον Ιωαννίδη με μακρινή μεταβίβαση, ο οποίος πήρε την μπάλα, πλάσαρε αρχικά στο δοκάρι, όμως η μπάλα του στρώθηκε και εκείνος σκόραρε εν τέλει για το 4-0 της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70’ Χουάνκαρ), Τζούρισιτς (64’ Μπερνάρ), Πέρεθ (78’ Ζέκα), Βιλένα, Παλάσιος (78’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης, Αϊτόρ (64’ Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας: Μπάουμαν, Μαρινάκης (66’ Λάρσον), Βούρος, Πασαλίδης (λ.τ. 40’ Καρώ), Θοράρινσον, Αμπάντα, Μεγιάδο (79’ Νέιρα), Γκαγέγκος (66’ Τοράλ), Γκλάζερ, Ντίκο (66’ Ριέρα), Φελίπε.