Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: Από τον Φατίχ Τερίμ με… αγάπη!

Με τον Ρουμπέν Πέρεθ ηγέτη, τον Φατίχ Τερίμ να κάνει μαεστρικό κοουτσάρισμα και σκόρερ τους Μπερνάρ και Γερεμέγεφ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο και διατηρήθηκε σε "τροχιά" τίτλου.

Με τον Ρουμπέν Πέρεθ ηγέτη, τον Φατίχ Τερίμ να κάνει μαεστρικό κοουτσάρισμα και σκόρερ τους Μπερνάρ και Γερεμέγεφ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο και διατηρήθηκε σε “τροχιά” τίτλου.

Πρώτη νίκη των Πράσινων τη φετινή σεζόν σε ντέρμπι, κυριαρχία του Τριφυλλιού στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και σωστή διαχείριση του αγώνα από τον Φατίχ Τερίμ.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Ο Ντραγκόφσκι υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι “αιωνίων”. Στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Γεντβάι, Αράο (στόπερ) και Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ και Τσέριν, σε ελεύθερο ρόλο ο Μπακασέτας, στα “φτερά” της επίθεσης οι Μπερνάρ και Παλάσιος, ενώ ο Γερεμέγεφ βρέθηκε στην κορυφή.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Στο 7ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη μεγάλη του ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπακασέτας έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε δύσκολη επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Ροντινέι, ενώ στο 25ο λεπτό οι Πράσινοι βρήκαν το γκολ. Μετά από γύρισμα του Παλάσιος, ο Μπερνάρ από κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού για το 1-0.

Στο 35ο λεπτό οι Πειραιώτες έκαναν τελική προσπάθεια με γυριστό σουτ του Αλεξανδρόπουλου, ενώ στο 45′ ο Μασούρας ξέφυγε από τον Χουάνκαρ και έκανε τη σέντρα για τον Ναβάρο, ωστόσο ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε τη μπάλα μετά το γυριστό σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό απείλησε με δυνατό σουτ του Γερεμέγεφ, ο οποίος ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε επέμβαση.

Οι Πράσινοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 60ο λεπτό! Μετά από όμορφη προσπάθεια και “γλυκιά” σέντρα του Μπακασέτα, ο Γερεμέγεφ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0 στη Λεωφόρο.

Στο 64ο λεπτό με σημαντική επέμβαση ο Ντραγκόφσκι έδιωξε τη μπάλα σε προσπάθεια του Ελ Κααμπί, ενώ στο 80ο λεπτό ο Πασχαλάκης μπλόκαρε τη μπάλα μετά από μακρινό σουτ του Πέρεθ.

Στο 82ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με κεφαλιά του Μασούρα, ενώ στο 84′ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε επέμβαση μετά από δυνατό σουτ του Τσέριν, ενώ στο 85ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντραγκόφσκι με σημαντική επέμβαση για να πει “όχι” στον Φορτούνη μετά το δυνατό σουτ που έκανε ο ποδοσφαιριστής των “ερυθρόλευκων”.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0
Σκόρερ: 25′ Μπερνάρ, 60′ Γερεμέγεφ
Κίτρινες κάρτες: 39′ Αράο – 6′ Ορτέγκα, 73′ Κίνι, 76′ Έσε