Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Πολύ σκληρός για να λυγίσει!

Αυτή τη φορά, ο Παναθηναϊκός προστάτεψε την έδρα του και απέδειξε πως δεν θα παραδοθεί τόσο εύκολα, στους τελικούς της Volley League!

Οι Πράσινοι νίκησαν στο tie break τον Ολυμπιακό (3-2 σετ) στο κλειστό του Μετς, μείωσαν σε 2-1 την σειρά, όμως έχουν ακόμη αρκετό… δρόμο να διανύσουν, εάν θέλουν να στεφθούν πρωταθλητές.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και έφτασε από νωρίς στο +4 (7-3), ενώ κατέκτησε το πρώτο σετ μέσα σε 22 λεπτά, με 25-15.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στη συνέχεια και έφτασαν στην ισοφάριση με 21-25. Το τρίτο σετ ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με το Τριφύλλι να χάνει την ευκαιρία να ξεφύγει, όσες φορές είχε το προβάδισμα. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός είδε τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στο +3 (16-19) και να κάνουν την ανατροπή (1-2).

Ο Παναθηναϊκός δεν λύγισε και μάλιστα έφτασε στο 13-9 στο τέταρτο σετ, όμως ένα black out των Πράσινων σε εκείνο το σημείο, έφερε τους φιλοξενούμενους εκ νέου μπροστά (14-15). Παρόλα αυτά, το Τριφύλλι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, επέστρεψε και κατέκτησε το σετ με 25-20, οδηγώντας το ματς στο tie break!

Εκεί, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, όμως το ντέρμπι έγινε “θρίλερ” στο φινάλε. Εν τέλει, οι Πράσινοι κατέκτησαν το πέμπτο σετ με 19-17 και πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα σετ: 25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17.