Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2 σετ: “Αντίο” με τίτλο για τα παλικάρια του Ανδρεόπουλου!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το τρίτο Λιγκ Καπ στην ιστορία του.

Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου, περισσότεροι από 5.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ και δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, “γλυκό” φινάλε στη σεζόν με τίτλο για την ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πράσινοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και παρά τη στήριξη από τον κόσμο τους, δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στο πρώτο σετ. Το μπλοκ δεν λειτούργησε καλά, το σερβίς δεν προβλημάτισε τον αντίπαλο και το αποτέλεσμα ήταν το 25-22 υπέρ του Ολυμπιακού.

Αισθητά βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο σετ. Οι Πράσινοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους, είχαν καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους και απέκτησαν γρήγορα ένα προβάδισμα τριών πόντων (8-5).

Οι Πειραιώτες έκαναν την αντεπίθεση τους, κάλυψαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-9, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 6-0 έκαναν το 15-10!

Το δεύτερο σετ ήταν ουσιαστικά ένας μονόλογος για το Τριφύλλι και το 25-17 ήρθε με άνεση για τους παίκτες του Ανδρεόπουλου, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 1-1 τον “αιώνιο” αντίπαλο τους.

Η νωθρή εκκίνηση του Παναθηναϊκού στο τρίτο σετ, έδωσε την ευχέρεια στον Ολυμπιακό να “χτίσει” σταδιακά μια διαφορά και να φτάσει με σχετική άνεση στο 10-4 και στη συνέχεαι στο 17-10.

Οι Πράσινοι έκαναν λάθη στην υποδοχή, υπήρξε δυσλειτουργία στο μπλοκ και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στα σετ με το 25-17.

Εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του αγώνα, οι Πράσινοι ήταν “μουδιασμένοι” και στους πρώτους πόντους του τέταρτου σετ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 6-2. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έβγαλαν πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι τουτς και με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 8-6 και να “γυρίσουν” το παιχνίδ ι, αποκτώντας συνάμα και το momentum.

Το σετ πήγε πόντο – πόντο, ωστόσο οι Ερνάντες και Κόβαρ κατάφεραν σε κρίσιμα σημεία να κάνουν το 22-20 και ακολούθως το 25-23, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός μπήκε με καλή ψυχολογία και έκανε το 3-1, ωστόσο οι Πειραιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε σε ένα κρίσιμο σημείο να κάνει το 9-7 με “όπλο” του το μπλοκ.

Οι Πράσινοι ήταν πιο ψύχραιμοι, εκμεταλλεύτηκαν την εξαιρετική ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος στο ΟΑΚΑ και πήρε το σετ με 15-12 και το τρίτο Λιγκ Καπ στην ιστορία του!

Τα σετ: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12