Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Εργκίν, το χάσαμε…

Απογοήτευσε ο Παναθηναϊκός στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στο Ηράκλειο, καθώς ηττήθηκε με 69-58 από τον Ολυμπιακό και έχασε από τον "αιώνιο" αντίπαλο του και το δεύτερο τρόπαιο της σεζόν.

Απογοήτευσε ο Παναθηναϊκός στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στο Ηράκλειο, καθώς ηττήθηκε με 69-58 από τον Ολυμπιακό και έχασε από τον “αιώνιο” αντίπαλο του και το δεύτερο τρόπαιο της σεζόν.

“Εξαφανισμένοι” οι ακριβοπληρωμένοι αστέρες Σλούκας, Ναν και Ερνανγκόμεθ, πάλευαν μόνοι τους οι Λεσόρ και Μήτογλου, κάκιστο κοουτσάρισμα από τον Αταμάν, δεν έπαιξαν λεπτό οι Μπαλτσερόφσκι και Μαντζούκας, 17 λάθη έκαναν οι Πράσινοι, oi 58 πόντοι είναι η δεύτερη χειρότερη επιθετική επίδοση του Παναθηναϊκού στην παρουσία του σε τελικούς Κυπέλλου!

Η εξέλιξη του τελικού

Αν και οι Πράσινοι μπήκαν με ενέργεια στον τελικό και απέκτησαν αρκετά γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα στο ματς (10-4), οι “Ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις, κυρίως κάτω από τη ρακέτα με τον Φαλ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα δύο πόντων για τους Πειραιώτες (12-14).

Οι δύο ομάδες έβγαλαν μπόλικη ενέργεια στο παρκέ και με δυναμικές άμυνες το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, ενώ τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Ολυμπιακός ήταν αρκετοί άστοχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο πήγε πόντο – πόντο σε ένα συναρπαστικό τελικό!

Πολλά τα λάθη για την ομάδα του Αταμάν (9 έναντι 3 των αντιπάλων, ενώ στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου παρουσιάστηκε σημαντικό πρόβλημα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάει στα αποδυτήρια με μειονέκτημα πέντε πόντων (25-30).

Το Τριφύλλι επέστρεψε στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο με ξεκάθαρη βελτίωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός με ένα μικρό σερί 7-1, οι Πράσινοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (32-31), ωστόσο οι αντίπαλοι τους κατάφεραν να επανακτήσουν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου (39-47).

Τα λάθη συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο από τους παίκτες του Αταμάν. Οι αντίπαλοι βρήκαν επιθετικές λύσεις, οι Πράσινοι δεν πήραν σωστές αποφάσεις και επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να αποκτήσει ένα σημαντικότατο προβάδισμα (59-46) στα 4:37 πριν από το τέλος του τελικού.

Η νευρικότητα διατηρήθηκε στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ο Αταμάν βρέθηκε σε κακή βραδιά και δεν βοήθησε με τις κινήσεις του από τον πάγκο και το Τριφύλλι ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου με 69-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Σλούκας 3, Παπαπέτρου 2, Γκραντ 11, Ναν 10, Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 16.

Ολυμπιακός: Γουόλκαπ 5, Ράιτ 13, Κάνααν 6, Λαρεντζάκης 4, Μήτρου – Λονγκ 3, Φαλ 13, Παπανικολάου 9, Μπραζντέικις, Πίτερς 6, Πετρούσεφ 10.