Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-73: ΨΥΧΑΡΕΣ στη Λεωφόρο!

Ένας ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε στην ανατροπή της χρονιάς, γύρισε από το -18 του πρώτου ημιχρόνου κα επικράτησε του Ολυμπιακό στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” με 76-73, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2. Τελευταίο παιχνίδι στο ΣΕΦ, με τον νικητή να παίρνει το πρωτάθλημα!

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτη σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν η Κόλτμπι Μόργκαν, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, ενώ άλλους 19 πρόσθεσε η Τσάστιτι Ριντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 8-4 στο 3, με τον Ολυμπιακό όμως να αντιδράει και γυρίζει το παιχνίδι σε 8-11 στο 4′. Οι Πράσινοι είχαν ρυθμό στην επίθεση και με σερί 5-0 πήραν ξανά το προβάδισμα με 13-11 στο 5′. Οι Ερυθρόλευκες ανέβασαν την πίεση σε όλο το γήπεδο, το Τριφύλλι υπέπεσε σε λάθη και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 18-22 στο 9′, για να λήξει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 20-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Οι Ερυθρόλευκες πέτυχαν 29 πόντους, έναντι μόλις 13 του Παναθηναϊκού. Οι παίκτριες του Παντελάκη ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά και έφτασαν στο +16 (24-40) στο 17, με τις Πράσινες να στηρίζονται αποκλειστικά στις προσωπικές προσπάθειες της Ριντ, η οποία μείωσε σε 29-42 στο 18′. Η Αμερικανίδα ήταν απελπιστικά μόνη όμως, με την επιθετική πολυφωνία του Ολυμπιακού να ανεβάζει τη διαφορά στο +18 (33-51) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν “καταιγιστικός”. Οι Πράσινες με τη Μόργκαν να “οργιάζει” στο παρκέ, επέστρεψαν από το -17 στο -4 με ένα επιμέρους 26-12 στο δεκάλεπτο. Το Τριφύλλι μείωσε σε 46-56 στο 25′, με τον Ολυμπιακό να αυξάνει και πάλι τη διαφορά σε 46-60 στο 27′, όμως τις παίκτριες τις Καπογιάννη να μην έχουν αντίπαλο στο παρκέ και να “ροκανίζουν” το σκορ αρχικά σε 55-62 στο 29′ και 59-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός κατέθεσε “ψυχή” στο παρκέ και πήρε τη μεγάλη νίκη, στέλνοντας τη σειρά σε 3ο παιχνίδι, με τον νικητή να κατακτά τον τίτλο. Οι Πράσινες προηγήθηκαν με 67-65 στο 33′ και με 69-67 στο 35′, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 69-72 στο 37′. Το Τριφύλλι όμως ήταν αποφασισμένο να μην φύγει ηττημένο από το γήπεδο και με τρομερή άμυνα πέρασε μπροστά με 72-71 στο 39′, για να φτάσει στη νίκη με 76-73.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη) :Ριντ 19, Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα  5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.

Ολυμπιακός(Παντελάκης) : Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73