Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Οι “πράσινοι” που “σκότωσαν” τον Ολυμπιακό (vids)

Ημέρα ντέρμπι είναι η Τρίτη (3/3) για τον Παναθηναϊκό, που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στο… δεύτερό του “σπίτι” τον Ολυμπιακό στην 27η αγωνιστική της Euroleague.
Οι “πράσινοι” επιθυμούν να φύγουν με ακόμα ένα “διπλό” από το ΣΕΦ και το trifillara.gr σας θυμίζει τους παίκτες του Τριφυλλιού που “σκότωσαν” τους “ερυθρόλευκους”.
Θα αρχίσουμε με τον πιο πρόσφατο «εκτελεστή» η «δήμιο», όπως θέλετε πείτε το, του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν είναι άλλος από τον Ταϊρίς Ράις. Το ημερολόγιο έγραφε 6 Δεκεμβρίου 2019, ήταν η 12 ηαγωνιστική της Euroleague, και ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.
Ένας αγώνας με πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να απαντάει συνεχώς στα χτυπήματα του Παναθηναϊκού, και να επιστρέφει κάθε φορά που το Τριφύλλι πήγαινε να ξεφύγει. Όμως την λύση σε αυτό την έδωσε ο γκαρντ του Παναθηναϊκού, ο Ταϊρίς Ράις.
Ο Αμερικανός σκόραρε 41 πόντους με 8/16 τρίποντα, «εκτελώντας» τον Ολυμπιακό, ο οποίος έπεσε αξιόμαχος. Επιπροσθέτως, είχε 5/7 στα δίποντα και 7/7 βολές. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γείρει τον αγώνα προς το μέρος του, όμως ο Ράις έβαζε το ένα κρίσιμο σουτ πίσω από το άλλο, ενώ το πιο σημαντικό καλάθι το έβαλε στην παράταση αφού έκανε διείσδυση και πέτυχε ένα λει απ το οποίο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων ενώ έμενε μόλις 1 λεπτό για την λήξη (96-91). Είναι μια από τις εμφανίσεις που δε θα τις ξεχάσουμε εύκολα, αφού είναι οι περισσότεροι πόντοι που έχουν μπει από έναν παίχτη σε ντέρμπι αιωνίων.

Άλλη μια μεγαλειώδης εμφάνιση ενός Πράσινου απέναντι στον Ολυμπιακό, είναι αυτή του KC Rivers, για το Κύπελλο Ελλάδας στις 16/1/17. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε, το κοντέρ σταμάτησε στους 27 πόντους.
Με τα «ηρωικά» καλάθια του Ρίβερς, το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει το διπλό, και βρέθηκε ξανά στο τελικό κυπέλλου, όπου και το σήκωσε, επικρατώντας επί του Άρη με τελικό σκορ 68-59. Ο Αμερικανός είχε 27 πόντους (11/15 σουτ, 2/4 τρίποντα , 3/4 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πάμε λίγο πιο παλιά, την σεζόν 2007/08 όταν ο Αμερικανός φόργουορντ, Κέννεντι Γουίνστον, «αφήνιασε» με 26 πόντους, 1/1 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα «οδηγώντας» τους «πράσινους» στην επιβλητική νίκη με 82-64 στο ΣΕΦ, αφού ο Παναθηναϊκός δεν άφησε δευτερόλεπτο στον Ολυμπιακό να αντιδράσει.
7/8 τρίποντα είναι εκπληκτικό, θα το ζήλευαν και οι καλύτεροι σουτέρ του ΝΒΑ. Οι παίχτες του Ολυμπιακού απλά ήταν αναγκασμένοι να βλέπουν τον Γουίνστον να ευστοχεί σε τρίποντο μετά από τρίποντο και ούτω καθεξής…

Το 2011, στους τελικούς της Α1, ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 2-1 στη σειρά, και βρισκόταν μέσα στο ΟΑΚΑ, θέλοντας να λήξει την σειρά και να σηκώσει το πρωτάθλημα μπροστά στους οπαδούς του. Ο Αντώνης Φώτσης δεν είχε σκοπό να χαλάσει το πάρτι. Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, κατέληξε και μάλιστα σε παράταση, και έληξε 101-94 υπέρ του Τριφυλλιού.
Ο «Μπάτμαν» ήταν καθοριστικός, αφού «έκαιγε» πίσω από την γραμμή των 6,75, σκοράροντας 6/6 τρίποντα και 22 πόντους. Στην παράταση έβαλε και το σουτ «μαχαιριά» το οποίο ουσιαστικά έληξε τον αγώνα, και έδωσε το πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό. Αξιοσημείωτο είναι πως και ο Μαικ Μπατίστ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι αφού είχε και αυτός 22 πόντους.
Κλείνοντας, θα πάμε στον Λιθουανό, Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην νίκη απέναντι στον αιώνιο του αντίπαλο την περσινή σεζόν στην Euroleague με τελικό σκορ 93-80, αφού σκόραρε 17 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 7/13 βολές.
Ο πρώην γκάρντ του Παναθηναϊκού, με ένα δικό του επιθετικό «κρεσέντο» στην 4η περίοδο, σκόραρε 10 πόντους και δεν επέστρεψε στον Ολυμπιακό να επιστρέψει στο ματς, δίνοντας την νίκη στο Τριφύλλι. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στο τελευταίο λεπτό, με άλλη μια τρίποντα «βόμβα», η οποία έστειλε την διαφορά στους 12.