Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Καλή η “φιλοσοφία” αλλά… αναποτελεσματική!

Ο Παναθηναϊκός “κλώτσησε” ακόμα μια ευκαιρία στην Ισπανία, αφού δεν κατάφερε να επικρατήσει της Βαλένθια, αδυνατώντας για ακόμα μια φορά να εκμεταλλευτεί τις ήττες των διεκδικητών της 5αδας.

Του Χρήστου Μπούκουρα

Οι “πράσινοι” ήταν ωσεί παρόντες για 30 λεπτά στο παρκέ της “Λα Φοντέτα Αρένα”, με το τελευταίο δεκάλεπτο να μην είναι αρκετό για να χαρίσει τη νίκη. Κι όμως το Τριφύλλι ήξερε εξ αρχής τον τρόπο με τον οποίο θα χάσει…

Ο Ρικ Πιτίνο με δηλώσεις πριν την αναμέτρηση με τη Βαλένθια τόνισε την επιθετική ικανότητα των Ισπανών στην περιφέρεια, με τον Παναθηναϊκό όμως να εμφανίζεται, σε ακόμα ένα παιχνίδι, ανήμπορος να σταματήσει τους αντιπάλους του έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι παίκτες του Χάιμε Πονσαρνάου ολοκλήρωσαν το ματς με 14/29 τρίποντα, ήτοι 48,3%, ποσοστό απαγορευτικό για εκτός έδρας παιχνίδι.

Το Τριφύλλι σε ακόμα ένα αγώνα εμφανίστηκε “χλωμό” στην άμυνα, με την περιφερειακή του γραμμή να “χαρίζει” αμαρκάριστα σουτ στους αντιπάλους του. Και επειδή σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, ο Αμερικανός προπονητής καλείται να βρει άμεσα λύσεις στο αμυντικό κομμάτι των παικτών του.

Το 18-2 που έτρεξε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο δεν ήταν ικανό να αντιστρέψει την κατάσταση που ο ίδιος είχε δημιουργήσει στα προηγούμενα 30 λεπτά του αγώνα, αφού σε αυτό το επίπεδο ένα δεκάλεπτο δεν είναι αρκετό. Ακόμα κι αν οι διαιτητές έβαλαν το χεράκι τους στη φάση που σφύριξαν φάουλ στον ΝτεΣόν Τόμας στην προσπάθεια διεκδίκησης του ριμπάουντ της χαμένη βολής του Αμπάλντε και έστειλε εκ νέου τον Λαμπεϊρί στη γραμμή.

Η αναγνώριση του προβλήματος δεν φτάνει στον Παναθηναϊκό για να προσχωρήσει στην Euroleague. Οι “πράσινοι” οφείλουν να μετατρέψουν τη θεωρία σε πράξη, αφού καλή η “φιλοσοφία” αλλά δεν φέρνει αποτελέσματα.