Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Σαρώνει στα πρώτα ημίχρονα της Euroleague

Δύο αγώνες απομένουν για το τέλος του πρώτου γύρου της Euroleague και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρίσκεται στην 6η θέση με ρεκόρ 9-6. Μεγαλύτερο ατού του φετινού Τριφυλλιού είναι η επίθεσή του η οποία σκοράρει κατά ριπάς. Στα… μετόπισθεν όμως και πιο συγκεκριμένα στο αμυντικό ριμπάουντ, υπάρχει πρόβλημα όπου έχει στοιχίσει τη νίκη σε ορισμένα παιχνίδια.

Ωστόσο παρατηρώντας τα σκορ στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων του “εξάστερου” παρατηρούμε ότι προηγείται στα 11 από τα 15! Από τα υπόλοιπα τέσσερα ματς, σε τρία βρίσκεται πίσω στο σκορ, ενώ μόλις μία φορά το σκορ ήταν ισόπαλο. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα σκορ στα πρώτα ημίχρονα των παιχνιδιών του Παναθηναϊκού.

Όταν έχει «κεφάλι»

Οι “πράσινοι” από τα 11 ματς που βρέθηκαν να κερδίζουν στο ημίχρονο, πήραν 8 φορές το ροζ φύλλο αγώνα και σε τρία ηττήθηκαν. Αξιοσημείωτο είναι ότι και οι τρεις αγώνες που χάθηκαν με… ανατροπή ήταν μακριά από το ΟΑΚΑ. Πιο συγκεκριμένα το Τριφύλλι ενώ προηγούταν απέναντι σε Βιλερμπάν, Χίμκι και Μακάμπι, δεν κατάφερε να επικρατήσει.

Όταν ψάχνει την ανατροπή

Τέσσερις μόνο ήταν οι φορές που η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα Άλμπα Βερολίνου, Μπαρτσελόνα και Φενερμπαχτσέ κατάφεραν να να έχουν το πάνω χέρι απέναντι στο Τριφύλλι μετά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Υπάρχει βέβαια και η ισοπαλία στο ημίχρονο του παιχνιδιού κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μην έχοντας το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, έφτασαν στην επικράτηση μόνο απέναντι στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.