Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1: Κρατάει μόνο τη νίκη, “σώθηκε” από Σπόραρ και Λοντίγκιν

Προβληματική ήταν η αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό και το μόνο που κρατάει το Τριφύλλι είναι οι βαθμοί της νίκης.

Προβληματική ήταν η αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό και το μόνο που κρατάει το Τριφύλλι είναι οι βαθμοί της νίκης μετά το 2-1 στη Λεωφόρο επί της ομάδας από το Αγρίνιο.

Δύο γκολ πέτυχε ο Σπόραρ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο ματς, έκανε ντεμπούτο στο φινάλε ο 18χρονος Φικάι.

Προβλέψιμη επιθετική ανάπτυξη, έλλειψη ενέργειας και… φαντασίας από τους Πράσινους στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, δεύτερη διαδοχική νίκη του Τερίμ.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Σε σχηματισμό 1-4-2-3-1 παρέταξε ο Φατίχ Τερίμ τον Παναθηναϊκό στο ματς με τον Παναιτωλικό.

Ο Λοντίγκιν επέστρεψε στο βασικό σχήμα, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ, Γεντβάι, Αράο, Βαγιαννίδης, στη μεσαία γραμμή οι Ζέκα, Βιλένα, Τσέριν και στην επίθεση οι Μαντσίνι, Τζούρισιτς και Ιωαννίδης.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πράσινοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 2ο λεπτό με τον Βαγιαννίδη να κάνει τη σέντρα και τον Ιωαννίδη την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός εστίας Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 11ο λεπτό με σουτ του Μαυρία από το όριο της μεγάλης περιοχής, ενώ ο Παναθηναϊκός “άγγιξε” το γκολ στο 14ο λεπτό. Ο Τζούρισιτς γύρισε τη μπάλα για τον Μαντσίνι, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Παναιτωλικού και ο Καπίνο κατάφερε να μπλοκάρει.

Στο 18ο λεπτό ο Καρέλης έκανε το σουτ και ο Λοντίγκιν κατάφερε να μαζέψει τη μπάλα, ενώ στο 24ο λεπτό και μετά από γύρισμα στην περιοχή, ο Βαγιαννίδης έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, ωστόσο δεν πρόλαβε τη μπάλα.

Στο 35ο λεπτό ο Μαντσίνι μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Καπίνο.

Στο 40′ ο Ιωαννίδης έκανε το άστοχο σουτ, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζούρισιτς στον Μαυρία.

Στο δεύτερο μέρος ο Φατίχ Τερίμ έριξε στο παιχνίδι τους Αϊτόρ και Σπόραρ, έκανε πιο επιθετικό το σχήμα των Πράσινων και το γκολ ήρθε… άμεσα.

Στο 51ο λεπτό ο Χουάνκαρ έβγαλε τη σέντρα από την αριστερή πτέρυγα και ο Σπόραρ με κεφαλιά από κοντινή απόσταση έκανε το 1-0 για τους Πράσινους.

Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 72ο λεπτό, ωστόσο ο Λοντίγκιν έκανε σπουδαία επέμβαση μετά από κεφαλιά του Πέδρο μέσα από την περιοχή.

Οι Πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 80′. Ο Τζούρισιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ενώ στο 87′ ο Σπόραρ έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Καπίνο έκανε την επέμβαση.

Στο 89ο λεπτό ο Ζέκα έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Τζούρισιτς, ο Σέρβος μοίρασε στον Σπόραρ και ο Σλοβένος επιθετικός με πλασέ έκανε το 2-0 και συνάμα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σενγκέλια έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ για να μειώσει σε 2-1 για τον Παναιτωλικό.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικη ευκαιρία στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια και επέμβαση του Λοντίγκιν.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1

Σκόρερ: 51′, 89′ Σπόραρ – 90′ Σενγκέλια
Κίτρινες κάρτες: 55′ Τζούρισιτς, 90′ Γεντβάι – 43′ Πέρες, 90′ Μλάντεν