Παναθηναϊκός – Παναθλητικός 76-43: Άνετη νίκη με τρομερή άμυνα για τις “Αμαζόνες”

Με γρανιτένια άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 76-43 του Παναθλητικού στο “Παύλος Γιαννακόπουλος”, για τη 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών. Με αυτή τη νίκη οι “Αμαζόνες” συνέχισαν ακάθεκτες την πορεία τους στο πρωτάθλημα, καθώς αποτέλεσε τη 13η σε 14 ματς.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε από νωρίς το προβάδισμα και κατόρθωσε να αυξήσει την υπέρ της διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινες” έπαιξαν άμυνα για… σεμινάρια, καθώς επέτρεψαν μόλις 14 (!) πόντους ενώ οι ίδιες πέτυχαν 38, κάτι το οποίο αποτέλεσε “κλειδί” για την επικράτηση.

Κορυφαίες για το Τριφύλλι ήταν οι Ριντ και Κάρτερ που πέτυχαν από 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ντεμπούτο με την “πράσινη” φανέλα έκανε η Ελεάννα Χριστινάκη, με την Ελληνοκύπρια φόργουορντ να προσθέτει 4 πόντους και 3 ριμπάουντ σε περίπου 16 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 37-29, 55-38, 76-43.