Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Κρίμα και άδικο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Ντελ Θέρο Γκράντε να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Άκπομ στο 13′, με τους Πράσινους να αντιδρούν στο δεύτερο μέρος και να ισοφραίζουν με τον Μαουρίσιο στο 59′. Ο δικέαφλος όμως πήρε και πάλι προβάδισμα με πέναλτι του Κούρτιτς στο 85′ (που δόθηκε μέσω VAR) και στην τελευταία φάση του ματς πάλι ο Σλοβένος, με απευθείας φάουλ αυτή τη φορά έκανε το 1-3.

Με την αύρα της γεμάτης Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και πήρε από νωρίς τον έλεγχο του ματς. Παρ’ όλα αυτά και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13’. Μετά από μία ενέργεια του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Άκπομ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ από την μικρή περιοχή να στείλει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων της εστίας του Τριφυλλιού. Στο 0-1 του ΠΑΟΚ η άμυνα των Πράσινων “αποκοιμήθηκε” με τον Σέρβο να πηγαίνει μόνος απέναντι σε τέσσερις ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού και τον Σάρλια στη συνέχεια να χάνει τον φορ του δικέφαλου.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων η εικόνα του ματς άλλαξε πλήρως, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον πλήρη έλεγχο και τους Πράσινους να μοιάζουν “σοκαρισμένοι” το επόμενο δεκάλεπτο. Μάλιστα οι “ασπρόμαυροι” λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 27’ με τον Βέλεθ να βάζει δις την κόντρα στα σουτ του Μπίσεσβαρ μέσα από την περιοχή.

Η “πράσινη” αντίδραση ήρθε μετά το ημίωρο της αναμέτρησης. Στο 32’ ο Παλάσιος χάνει μοναδική ευκαιρία, καθώς μετά από εξαιρετική σέντρα του Χουάνκαρ, ο Αργεντινός ολομόναχος δεν κατάφερε να στοχεύσει την εστία του ΠΑΟΚ με την κεφαλιά του να περνά πολύ άουτ.

Στο 39’ ο Άκπομ βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι, αλλά ο Χουάνκαρ, που ήταν ο κορυφαίος του Τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο, του έβαλε “στοπ” σώζοντας τους γηπεδούχους από μία πολύ δύσκολη κατάσταση. Στο 42ο λεπτό καταγράφηκε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με τον Χουάνκαρ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τα λάθη στην άμυνα του δικέφαλου και τους φιλοξενούμενους να διώχνουν σε κόρνερ πριν ο Ισπανός αμυντικός σουτάρει.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πίεσαν από το τα πρώτα δευτερόλεπτα με την κερκίδα να σπρώχνει για την ισοφάριση. Το 1-1 ήρθε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας ματς. Ο Χουάνκαρ γύρισε παράλληλα, ο Καρλίτος έστρωσε τη μπάλα στον Μαουρίσιο και ο Βραζιλιάνος, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο μόλις ένα λεπτό νωρίτερα, έστειλε τη μπάλα με συρτό σουτ στην δεξιά γωνία του Πασχαλάκη.

Μετά το 1-1 ο ρυθμός ανέβηκε, με φάσεις εκατέροθεν και για τις δύο ομάδες σε ένα πολύ γρήγορο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή του σκηνικού, αλλά η εξ’ επαφής κεφαλιά του Μαουρίσιο στο 73′ πέρασε άουτ και το 1-1 παρέμεινε.

Όσο το ματς πήγαινε προς το τέλος, ορισμένα σφυρίγματα του Ισπανού ρέφερι έφεραν εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού, με τον ρυθμό να σταματά συχνά με σφυρίγματα. Η αναμέτρηση ουσιαστικά “κρίθηκε” στο πέναλτι μέσω VAR που δόθηκε στο 85ο λεπτό. Ο Ντελ Θέρο Γκράντε είδε επανελημένως τη φάση σε ριπλέι και αποφάσισε τον (σωστό) καταλογισμό του πέναλτι με τον Κούρτιτς να μην αστοχεί.

Με τον εκνευρισμό να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής, οι Πράσινοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν εκ νέου αλλά αντ’ αυτού, ο ΠΑΟΚ βρήκε ακόμη ένα γκολ στην τελευταία φάση του ματς. Πάλι ο Κούρτιτς, με απευθείας εκτέελση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-3.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (58’ Μαουρίσιο), Παλάσιος, Βιτάλ (58’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (78′ Μακέντα), Ιωαννίδης (66’ Βιγιαφάνιες)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βιεϊρίνια (33’ Ροντρίγκο), Εσίτι (87’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (70’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (87’ Σβιντέρσκι)