Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Ο “Δικέφαλος” έσπασε το εντός έδρας αήττητο του “τριφυλλιού”

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, για την 12η αγωνιστική της Volley League, αφού κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στα σετ. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους “Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έφυγαν με καθαρό “τρίποντο” από το κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας με 1-3.

Kαι αυτό γιατί χάλασαν σε πολύ μεγάλο βαθμό την αντίπαλη υποδοχή, ενώ κυριάρχησαν και στον τομέα του μπλοκ, την ώρα που η φοβερή αποτελεσματικότητα του διαγώνιου Άρτουρ Ούντρις, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους.  Έτσι ο “δικέφαλος του Βορρά” έφτασε τους 31 βαθμούς, ενώ οι “πράσινοι” έμειναν στους 27, έχοντας ωστόσο έναν αγώνα λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους Ράπτη, Πρωτοψάλτη, Γιάκομπσεν,  Βαν Ντεν Ντρις, Ράνγκελ, Στάλεκαρ και λίμπερο τον Γκαρά, ενώ ο ΠΑΟΚ με τους Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι Γουόλς Ούντρις Πετρέα, Μπράουν και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε ένα “σταυρόλεξο” για δυνατούς λύτες αφού οι δύο ομάδες κράτησαν σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο την υποδοχή τους, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους δύο πασαδόρους να τροφοδοτήσουν όλους τους συμπαίκτες του και να παίξουν αρκετό πρώτο χρόνο.

Έτσι αμφότεροι έπαιρναν πολύ εύκολα όλα τα side out (τον πόντο στο σερβίς του αντιπάλου), με αποτέλεσμα να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 9-9. Σε αυτό το σημείο το “τριφύλλι” κατάφερε να πάρει το πρώτο του σημαντικό προβάδισμα, με τον Κουκλίνσκι να δέχεται τριπλό μπλοκ. Παρόλα αυτά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού λίγο αργότερα ο Γουόλς μπλόκαρε στα ίσα τον Ράπτη, με τους “Θεσσαλονικείς” να φέρνουν το ματς στην ισοπαλία.

Τελικά η λύση για τον Παναθηναϊκό δόθηκε διά χειρός Θανάση Πρωτοψάλτη, με τον ακραίο του “τριφυλλιού” να παίρνει άσο με το σκορ στο 16-16, ενώ ένα ακόμα καλό του χτύπημα ανάγκασε τον Κουκλίνσκι να επιτεθεί άουτ, στην προσπάθειά του να νικήσει το τριπλό μπλοκ. Η φάση αυτή δόθηκε στον Παναθηναϊκό ύστερα από τη βοήθεια του Challenge.

Λίγο αργότερα ο Αλέξανδρος Ράπτης διαμόρφωσε το 22-20 για τους γηπεδούχους, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να κάνει την “κίνηση ματ” περνώντας στο ματς τον γιο του Δημήτρη στη θέση του Στάλεκαρ για το σερβίς.  Η δικαίωσή του ήρθε πολύ γρήγορα, αφού οι “πράσινοι” πανηγύρισαν έναν ακόμα άσο. Εν τέλη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23, ωστόσο ο Πρωτοψάλτης νίκησε το αντίπαλο τριπλό μπλοκ και διαμόρφωσε το 25-23, το οποίο έδωσε προβάδισμα στα σετ στον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον” δικέφαλο του Βορρά” να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, κάτι που εξαργύρωσε για πρώτη φορά στο σκορ παίρνοντας προβάδισμα με 8-10 χάρη  σε χτύπημα του Πρωτοψάλτη που πέρασε άουτ.  Μάλιστα λίγο αργότερα οι “Θεσσαλονικείς” πήραν και προβάδισμα τριών πόντων, με τον Μπράουν να σταματά τον Βαν Ντεν Ντρις για το 10-13.

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και μείωσαν σε 12-13 με μπλοκ του Στάλεκαρ στον Ούντρις και 14-15, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να πηγαίνει στο σερβίς.

Εκείνος έκανε πολύ καλή δουλειά από εκείνο το σημείο, αφού με δύο άσους και ένα ακόμα πολύ καλό σερβίς (στη συνέχεια ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ), βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 17-15.

Παρόλα αυτά η δεύτερη και τελευταία ανατροπή αυτού του σετ έμελλε να έρθει από πλευράς φιλοξενούμενων, με το μπλοκ τους να σταματάει σε πολλές περιπτώσεις τους Βαν Ντεν Ντρις και Ανδρεόπουλο, την ώρα που η έμπνευση του Γιάννη Καλμαζίδη να περάσει στο γήπεδο τον Γάτση αντί του Πετρέα για το σερβίς, είχε άμεσα αποτελέσματα.  Και αυτό γιατί η υποδοχή του Παναθηναϊκού χάλασε σε πολύ μεγάλο βαθμό κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ τρέχοντας ένα φοβερό 0-7 από το 20-18 και έπειτα. Έτσι ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ, κατακτώντας το δεύτερο με 20-25.

Το τρίτο  σετ δεν είχε πολλές διαφορές με το δεύτερο, αφού ο ΠΑΟΚ χάλασε σταδιακά την υποδοχή του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε ξανά από νωρίς στο σκορ (σε αυτό το σημείο το “τριφύλλι” δεν πήρε καθόλου πόντους από το μπλοκ). Συγκεκριμένα το σκορ έγινε γρήγορα 5-7 με την πάσα του Πρωτοψάλτη ύστερα από κακή υποδοχή ναν βρίσκει στην οροφή.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και χάρη στην εξαιρετική υποδοχή τους, αλλά και το μπλοκ έφτασαν να προηγούνται με 16-20, όταν ο Μπράουν σταμάτησε τον Ρανγκελ. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, περνώντας τους Δημήτρη Ανδρεόπουλο και Αχιλλέα Μπάση στο ματς (τον δεύτερο μόνο για το σερβίς), παρόλα αυτά παρά την αντίδραση που ακολούθησε, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να υπερτερεί στα σημεία, και έτσι κατέκτησε και το τρίτο σετ με 22-25. Ο τελευταίος πόντος  ήρθε από επίθεση του Κουκλίνσκι.

Στο τέταρτο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος άλλαξε ξανά το δίδυμο των ακραίων του, τοποθετώντας εκεί τους Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο και Αλέξανδρο Ράπτη.  Παρόλα αυτά στη διάρκεια του σετ οι φιλοξενούμενο εξασφάλισαν και πάλι μεγάλη διαφορά, αφού προηγήθηκαν ακόμα και με 16-20. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού μπορεί να άργησε αλλά ήρθε και σε αυτό το σετ, με το σερβίς του Γιάκομπσεν να βοηθάει ώστε να μαζευτεί το σκορ, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο καλύτερο σημείο, με τον Κουμεντάκη να καρφώνει άουτ για το 24-24. Εν τέλη και αυτό το σετ όπως και το ματς βάφτηκαν με τα χρώματα του ΠΑΟΚ, με τον Ράπτη να μπλοκάρεται για μία ακόμη φορά για το τελικό 25-27, το οποίο έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα σετ: 25-23, 20-25,22-25, 25-27