Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: Και τώρα τι γίνεται Φατίχ;

Ήττα - σοκ από τον ΠΑΟΚ με 3-2 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο και από τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ βλέπει το πρωτάθλημα να απομακρύνεται...

Ήττα – σοκ από τον ΠΑΟΚ με 3-2 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο και από τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ βλέπει το πρωτάθλημα να απομακρύνεται…

Ανεξήγητες επιλογές του Φατίχ Τερίμ στο βασικό σχήμα, μπερδεύοντας αρκετά την ομάδα του, “αδιάβαστος” ο Τούρκος έπεσε στην παγίδα του Λουτσέσκου στο πρώτο ημίχρονο, άμυνα για… κλάματα από το Τριφύλλι και λάθη που έφεραν μια ήττα η οποία μπορεί να αποδειχθεί “καταστροφική”.

Ο Μπερνάρ ήταν ο ηγέτης των Πράσινων, σκόραρε και τα δύο τέρματα του Παναθηναϊκού, αποβλήθηκε ο Παλάσιος και χάνει το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ στο ντέρμπι

Εκπλήξεις έκανε ο Φατίχ Τερίμ αναφορικά με το βασικό σχήμα που παρέταξε στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, καθώς επέλεξε για πρώτη φορά δίδυμο Ιωαννίδη – Σπόραρ στην επίθεση του Παναθηναϊκού.

Ο Ντραγκόφσκι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Αράο, Γεντβάι (στόπερ), Βαγιαννίδης (δεξιά), στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Κώτσιρας, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ και στην επίθεση οι Ιωαννίδης και Σπόραρ.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό, καθώς στην πρώτη τους επίθεση κατάφεραν να σκοράρουν. Στα 70 δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα, ο Σοάρες γύρισε τη μπάλα για τον Ντεσπόντοφ και ο Βούλγαρος με σουτ και χωρίς ιδιαίτερη πίεση έκανε το 1-0.

Οι Πράσινοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Σπόραρ στο 7ο λεπτό, καθώς ο Σλοβένος έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Ο Ντραγκόφσκι έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις στο 17ο λεπτό σε προσπάθειες των Τόμας και Κεντζιόρα και κράτησε στο… παιχνίδι τον Παναθηναϊκό.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε για το Τριφύλλι στο 29ο λεπτό με τον Μπερνάρ να κάνει δύσκολο σουτ στην κίνηση και το 1-1 για τους Πράσινους.

Στο 37ο λεπτό ο Μουργκ έκανε την παράλλη πάσα για τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή κατάφερε να κάνει το 2-1.

Ο Φατίχ Τερίμ έκανε τρεις αλλαγές στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, προσπαθώντας να βελτιώσει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του, αλλά και να “κλείσει” τα αμυντικά κενά που υπήρξαν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 49ο λεπτό ο Ντραγκόφσκι έκανε απίθανη επέμβαση μετά από προσπάθεια του Τόμας.

Στο 52ο λεπτό ο Χουάνκαρ συνεργάστηκε άψογα με τον Μπερνάρ και γύρισε τη μπάλα στην περιοχή για τον Ιωαννίδη, ο οποίος έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ στο 57ο λεπτό και ανάγκασε τον Κοτάρσκι σε δύσκολη επέμβαση, ενώ στο 68ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ με διπλή προσπάθεια του Γεντβάι, ωστόσο αρχικά ο Κοτάρσκι και στη συνέχεια ο Κουλιεράκης σταμάτησαν τον κεντρικό αμυντικό των Πράσινων.

Στο 83ο λεπτό ο Μπακασέτας απείλησε με δυνατό σουτ, ωστόσο έδιωξε δύσκολα ο Κοτάρσκι, ενώ στο 87ο λεπτό ο Παλάσιος έδιωξε τη μπάλα με το χέρι μετά από σουτ του Σαμάτα, έκανε πέναλτι και είδε και την κόκκινη κάρτα του Ρέντερ.

Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-1, ενώ ο Μπερνάρ μετά από ασίστ του Γερεμέγεφ έκανε το 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3

Σκόρερ: 29′, 90′ Μπερνάρ – 2′ Ντεσπόντοφ, 37΄Τόμας, 89′ Σβαμπ (πέναλτι)
Κίτρινες κάρτες: 53′ Κώτσιρας – 9′ Ντεσπόντοφ, 31′ Κετζιόρα, 65′ Κοτάρσκι, 73′ Σαμάτα, 90′ Κουλιεράκης, 90′ Τάισον
Κόκκινη κάρτα: 88′ Παλάσιος

Διαιτητής: Μικέλ Ρέντερ (Δανία)

Βοηθοί Διαιτητές: Ντενίζ Γιουρντακούλ, Γιάκομπ Μάστρουπ (Δανία)

4ος Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου

VAR: Χάνσεν Γιόνας (Δανία)

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς (46′ Χουάνκαρ), Αράο, Γεντβάι, Βαγιαννίδης (46′ Πέρεθ), Κώτσιρας, Τσέριν (79′ Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Μπερνάρ, Ιωαννίδης, Σπόραρ (46′ Παλάσιος)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σοάρες, Κουλιεράκης, Κετζιόρα (46′ Νάσμπεργκ), Όττο (77′ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (60′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (60′ Ζίβκοβιτς), Τάισον, Τόμας (72′ Σαμάτα)