Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: “Πικρή” ήττα για τους πρωταθλητές (vid)

O Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, με τους “πράσινους” να γνωρίζουν την ήττα με 3-2 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά (στο δεύτερο ματς για την ημιτελική σειρά της Volley League) και να βρίσκονται πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Συγκεκριμένα ο “Δικέφαλος του Βορρά” έκανε το 2-0 και χρειάζεται μόλις μία νίκη ακόμα για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος. Το επόμενο ματς θα λάβει χώρα στη Θεσσαλονίκη.

Παράλληλα το έργο του “τριφυλλιού” γίνεται πάρα πολύ δύσκολο, αφού το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πρέπει να σπάσει την αντίπαλη έδρα δύο φορές, έτσι ώστε να προκριθεί στους τελικούς της Volley League.

Θυμίζουμε πως η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες, ενώ ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον τελικό τον νικητή του Ολυμπιακός – Μίλωνας.

Το ματς ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους “πράσινους”, αφού ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-12.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι και να προηγηθούν με 2-1 στα σετ!  Ωστόσο ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν το έβαλε κάτω και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι, φτάνοντας έτσι σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα σετ: 12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15