Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ πεν. 6-5 (καν. διαρκ. 0-1, παρ. 1-2): Ο “θεός” λέγεται Ντραγκόφσκι!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (6-5 υπέρ των Πράσινων) και με πρωταγωνιστή τον Μπαρτλομέι Ντραγκόφσκι, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (6-5 υπέρ των Πράσινων) και με πρωταγωνιστή τον Μπαρτλομέι Ντραγκόφσκι, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, καταφέρνοντας να ξεπεράσει το εμπόδιο του μαχητικού ΠΑΟΚ και του κακού του εαυτού.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 στην κανονική διάρκεια και προηγήθηκε με 2-0 στην παράταση, ωστόσο ο Λημνιός με γκολ στην τελευταία φάση έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Σε αυτή την ψυχοφθόρο διαδικασία, ο Ντραγκόφσκι έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε τον Παναθηναϊκό στον τελικό!

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Έκπληξη με την επιλογή του Ζέκα στο βασικό σχήμα του Παναθηναϊκού έκανε ο Φατίχ Τερίμ στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ντραγκόφσκι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Αράο, Γεντβάι, Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Βιλένα, Ζέκα, στις πτέρυγες της επίθεσης οι Μπερνάρ, Παλάσιος και στην κορυφή ο Ιωαννίδης με τον Μπακασέτα σε ελεύθερο ρόλο.

Η εξέλιξη του ντέρμπι της Λεωφόρου

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς, ωστόσο ο Ντραγκόφσκι στο 13ο λεπτό έκανε σπουδαία επέμβαση μετά από κοντινή κεφαλιά του Σβαμπ.

Στο 36ο λεπτό ο Παναθηναϊκός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Παλάσιος πάσαρε στον Ιωαννίδη και ο τελευταίος έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του ΠΑΟΚ και απομακρύνθηκε στη συνέχεια, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπακασέτας έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.

Ο Τόμας έκανε την προσπάθεια μέσα από την περιοχή στο 39ο λεπτό και ο Ζέκα έβαλε την τελευταία στιγμή την κόντρα για να παραχωρήσει το κόρνερ.

Οι Πράσινοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν αρκετά κενά στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα το “χτίσιμο” των επιθέσεων να είναι προβλέψιμο απέναντι σε μια ομάδα η οποία έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο και έφτανε με σχετική άνεση στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΑΟΚ έγινε επικίνδυνος στο 49ο λεπτό με τον Τόμας, ωστόσο ο Γεντβάι κατάφερε να διώξει την μπάλα μετά το σουτ του ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ.

Στο 63′ ο Μλαντένοβιτς έδιωξε άτσαλα τη μπάλα και έδωσε τη δυνατότητα στον Μεϊτέ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει αρκετά πάνω από την εστία του Ντραγκόφσκι.

Στο 72ο λεπτό ο Ότο έκανε τη σέντρα από την αριστερή πτέρυγα, ο Μλαντένοβιτς μάρκαρε με τα… μάτια τον Ζίφκοβιτς και ο Σέρβος επιθετικός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία με σουτ του Κωνσταντέλια στο 81ο λεπτό, οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επιθετικά και να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ και το ματς πήγε στην παράταση!

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά διστακτικές στο πρώτο μέρος της παράτασης και η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή ήταν ένα σουτ του Κωνσταντέλια στο 103′.

Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ ήρθε στο 105ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Κεντζιόρα.

Στο 108′ ο Μπακασέτας δεν βρήκε στόχο μετά το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή, ενώ ο Κοτάρσκι μπλόκαρε τη μπάλα μετά το σουτ του Λημνιού στο 114′.

Στο 115ο λεπτό ο Μπάμπα χτύπησε σοβαρά στο κεφάλι μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη και χρειάστηκε να μπει ασθενοφόρο στο γήπεδο για να μεταφερθεί ο παίκτης στο νοσοκομείο, ενώ ο κόσμος του Παναθηναϊκού χειροκρότησε τον παίκτη.

Στο 126′ ο Μαντσίνι έκανε την κεφαλιά με εξουδετερωμένο τον Κοτάρσκι, όμως ο Κουλιεράκης έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς.

Το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε, καθώς στο 130 λεπτό ο Λημνιός με εκπληκτικό πλασέ έκανε το 2-1 και έστειλε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι με το τέρμα buzzer beater που σημείωσε στην τελευταία φάση του αγώνα!

Τα πέναλτι ήταν υπόθεση Ντραγκόφσκι

Ο Κοτάρσκι έπιασε το πρώτο πέναλτι που εκτέλεσε ο Παναθηναϊκός με τον Σπόραρ, ο Κουλιεράκης έκανε το 1-0 και ο Γερεμέγεφ το 1-1, ενώ ο Μουργκ ευστόχησε για το 2-1.

Ο Μπακασέτας έκανε το 2-2, ο Κεντζιόρα το 3-2 και ο Κώτσιρας το 3-3, ενώ ο Μεϊτέ έκανε το 4-3, ο Μλαντένοβιτς το 4-4, ο Ντραγκόφσκι έπιασε το πέναλτι του Ντεσπόντοφ, ο Λημνιός έστειλε άουτ τη μπάλα στο δικό του πέναλτι, όμως ο Ντραγκόφσκι έπιασε και το πέναλτι του Οζντόεφ!

Ο Μαντσίνι έκανε το 5-4 σε αυτή τη συγκλονιστική διαδικασία, ο Αντόνιο το 5-5, ο Αράο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ωστόσο ο Ντραγκόφσκι έπιασε και το πέναλτι του Ότο και κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό!

Ο Σχένκεφελντ ήταν εύστοχος για το 6-5, ο Σαμάτα αστόχησε και ο Παναθηναϊκός πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας!

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 6-5 στα πέναλτι

Σκόρερ: 130′ Λημνιός – 72′ Ζίβκοβιτς, 105′ Κεντζιόρα
Κίτρινες κάρτες: 16′ Μπακασέτας, 68′ Ζέκα, 82′ Παλάσιος – 23′ Τόμας, 51′ Μεϊτέ, 90′ Ντεσπόντοφ, 97′ Οζντόεφ, 100′ Κουλιεράκης, 111′ Μουργκ