Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Μαύρη ήταν η νύχτα της Τετάρτης στο «Απόστολος Νικολαΐδης»… Ο Παναθηναϊκός γνώρισε έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κυπέλλου, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, μετά από εκείνη με το αντίστοιχο σκορ στο ματς του Αγρινίου.

Ένας Παναθηναϊκός ο οποίος ξεφούσκωσε μετά το θρίαμβο επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων και συμπεριφέρεται σαν να τελείωσε η σεζόν. Με συνέπεια ο βασικός στόχος της σεζόν, το Κύπελλο, η μοναδική διέξοδος για ένα τρόπαιο να χαθεί άδοξα… Το Τριφύλλι τέθηκε εκτός σε μία διοργάνωση που στον προηγούμενο γύρο πέρασε χωρίς παιχνίδι και σε αυτή τη φάση η κλήρωση φάνηκε βατή.

Δεν μπορεί να εξηγηθεί διαφορετικά ότι σε τέσσερα ματς μετά το ντέρμπι, ο απολογισμός είναι τρεις ήττες και μία ισοπαλία. Ο Παναθηναϊκός έχασε τη σπιρτάδα του, το τσαγανό του, τη διάθεση να πολεμήσει.

Από την άλλη, ο ΠΑΣ Γιάννινα προκρίθηκε απόλυτα δίκαια. Στο πρώτο ματς βρέθηκε πίσω στο σκορ, αντέδρασε και το ανέτρεψε νικώντας. Στο δεύτερο παιχνίδι στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ήταν κυρίαρχος και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του. Στη σούμα του ζευγαριού, ούτε ένας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι ο Παναθηναϊκός άξιζε την πρόκριση…

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Καρτάλης  αιφνιδίασε με σέντρα ακριβείας  τον Παναθηναϊκό. Ο Παντελάκης παίρνει την κεφαλιά  μέσα στο box και έστειλε τη μπάλα  στα δίχτυα του Διούδη.

Στο 9′ ο ΠΑΣ πέτυχε το δεύτερο γκολ. Ο  Μιλντσεάνου σέντραρε από τα αριστερά , όμως ο Χατζηθεοδωρίδης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τριφυλλιού.

Ο Σανκαρέ μέσα από την περιοχή αντί να σουτάρει έκανε δυνατή πάσα για τον Ιωαννίδη και χάθηκε η ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 20′. Ο Παμλίδης πλαγιοκοπεί με σέντρα στο ύψος του πέναλτι, ο Καρτάλης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και σούταρε πάνω στον Διούδη.

Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία στο 32ο λεπτό, με τον Καρλίτος να κάνει μακρινό πλασέ. Ο γκολκίπερ των Ηπειρωτών Λοντίγκιν μπλόκαρε.

Ο Παναθηναϊκός είχε απανωτές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ιωαννίδης στο 35′ με κεφαλιά δεν κατάφερε να απειλήσει. Στο 37′ ο Χατζηγιοβάνης έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μετά από πλάγιο στο 49′,  ο  Νιάς πασάρει στον Καρλίτος αλλά κλείνεται στην περιοχή και σημειώνει ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για σκοράρισμα.

Ο Καρλίτος στο 55′  δεν καταφέρνει να στείλει στα δίχτυα  και στέλνει την μπάλα άουτ.

Ο Μιλιτσεάνου στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης  έπιασε ένα ωραίο σουτ  έξω από την περιοχή αλλά ο “Μπάτμαν” ήταν εκεί.

Μεγάλη φάση για τους Τριφυλλοφόρους στο 62′ με πρωταγωνιστή τον Χατζηγιοβάνη. Γύρισε την μπάλα στον Βιγιαφάνιες αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΣ έδιωξαν. Στη συνέχεια, ο Αϊτόρ μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στα σώματα.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού στο 75λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από κόρνερ, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά ψηλότερα από όλους και μείωσε για τους “πράσινους” σε 1-2.

Επικίνδυνος ο Κρισμάν στο 81′ σουτάρει στην περιοχή, οι αμυντικοί του Μπόλονι δεν κατάφεραν να τον σταματήσουν όμως η μπάλα κόντραρε στα πόδια τον “πρασίνων”.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 90 + 3′,  ο Νιάς σουτάρει και τράνταξε το δοκάρι του Λοντίγκιν

Οι εντεκάδες:

H εντεκάδα του Παναθηναϊκού έχει ως εξής: Διούδης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σανκαρέ(59’ Μαουρίσιο), Μολό, Χατζηθεοδωρίδης(65’ Χουάνκαρ), Νιάς, Βιγιαφάνες(65’ Μακέντα), Ιωαννίδης(46’ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης(65’ Νγκμπακοτό), Καρλίτος

Αναλυτικά η 11αδα του ΠΑΣ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο(87᾽ Εραμούσπε), Καρτάλης, Ελευθεριάδης, Μιλιτσεάνου(76᾽Κριζμάν), Παμλίδης(65’ Νάουμετς)