Παναθηναϊκός – Περιστέρι 72-71: Και αυτό ντέρμπι και έκαναν!

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

“Βαριά άρρωστος” παραμένει ο Παναθηναϊκός, καθώς κέρδισε με μπόλικο άγχος το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ σε ένα παιχνίδι που ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται με 21 πόντους διαφορά αλλά το Περιστέρι κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη στο τελευταίο σουτ όπου αστόχησε ο Μάρκους Ντένμον. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» που έκαναν 25 λάθη, ο Πάρις Λι με 20 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Φρανσίσκο είχε 18.

Αποδοκιμασίες ακούστηκαν στο τέλος του αγώνα για τον Ράντονιτς και τους παίκτες του, οι οποίοι απογοήτευσαν εκ νέου το κοινό τους.

Το 16-0 σερί με το οποίο ξεκίνησε το Περιστέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσε ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση αφού μείωσε την απόσταση (65-60) των δύο ομάδων στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί αφού μετά από ένα λεπτό έφεραν τη διαφορά στους τρεις (68-65) με την πίεση σε όλο το γήπεδο να αποδίδει και στον έναν (70-69) 9,5’’ για το τέλος. Με δύο εύστοχες βολές του Λι και δύο του Φρανσίσκο γράφτηκε το τελικό αποτέλεσμα αφού ο Ντενμον αστόχησε στο τελευταίο σουτ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71