Παναθηναϊκός: Ρέφαρε με ΠΑΟΚ και μπαίνει φορτσάτος στα Play Off

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιδράσει στο Κυριακάτικο ντέρμπι στο “Απόστολος Νικολαϊδης” καθώς λύγισε τον ΠΑΟΚ με 2-1.Ήταν η πρώτη νίκη για τους “πράσινους”  μετά από ένα μήνα και την επικράτηση επί του Ολυμπιακού στις 14 Φεβρουαρίου πάλι με 2-1.

Το τρίποντο ήταν σωτήριο για τον Παναθηναϊκό καθώς κατάφερε να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της τετράδας αφού μείωσε στους -2 από τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα μείωσε στους -3 και από την ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα στο Βόλο.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός  κέρδισε χρόνο και ηρεμία για να εδραιωθεί ο Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο μέχρι το τέλος της σεζόν. Σε περίπτωση ήττας τα δεδομένα θα ήταν διαφορετικά και πολύ δύσκολα για τον Ρουμάνο τεχνικό.

Το ματς

Πρώτο ημίχρονο

Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σβαμπ σεντράρει, ο Α. Ζίβκοβιτς πιάνει την κεφαλιά εξ επαφής και αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Η πρώτη ευκαιρία των “ασπρόμαυρων”

Στο 26′ ο ΠΑΟΚ δημιουργεί επικίνδυνη ευκαιρία από τα δεξια. Ο Ζίβκοβιτς έκανε κίνηση κεντρικά, έφερε στο αριστερό και σούταρε λίγο άουτ από την εστία του Διούδη.

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κρέσπο. Ο Ισπανός έφτασε μέχρι περιοχή του Παναθηναϊκού, σούταρε αλλά η μπάλα βγήκε άουτ λίγα εκατοστά από την “πράσινη” εστία.

Στο 37 ο Ουάρτα σεντράρει στον Τζόλη, πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα περνάει άουτ.

Γκολ για τον Παναθηναϊκό στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φεντερίκο Μακέντα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από την σέντρα του Χατζηγιοβάνη.
Ο Ιταλός με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς και σκόραρε στην πρώτη ευκαιρία του Τριφυλλιού στο παιχνίδι.

Δεύτερο ημίχρονο

Καλή επίθεση για το Τριφύλλι στο 50′. Ο Αγιούμπ έκανε την μεταβίβαση στον Μακέντα προς την αντίπαλη περιοχή. Ο Ιταλός έκανε γύρισμα στον Χατζηγιοβάνη όμως ο ρέφερι υπέδειξε τελικά τον 29χρονο σέντερ φορ σε θέση οφσάιντ

Στο 56′ ο Τζόλης πασάρει τη μπάλα στον Σφιντέρσκι. Ωστόσο, ο Πολωνός δεν βρήκε την μπάλα στα σε κενή εστία

Στο 65′ οι Χατζιγιοβάνης και Μαουρίσιο έφυγαν μπροστά λίγα μέτρα πριν την εστία του ΠΑΟΚ αλλά ο δεύτερος έδειξε οφσάιντ

Μεγάλη ευκαιρία για το Τριφύλλι στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης! Ο Αγιούμπ σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Χαμηλό διαγώνιο σουτ του Κρμέντσικ, εύκολα μπλόκαρε ο Διούδης στο 75′.

Στο 77΄ μακρινό σουτ Βιγιαφάνιες, πολύ ψηλά

Ο Χουάνκαρ από αριστερά άνοιξε στον Καρλίτος στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ισπανός  μπήκε στην περιοχή γύρισετην μπάλα στον Ενγκμπακοτό. Ο Κονγκολέζος ολομόναχος έχασε την ευκαιρία μπροστά από τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Ιωαννίδης από δεξιά ήταν εκεί και σκόραρε για το 2-0.

Η απάντηση για τον ΠΑΟΚ αμέσως μετά το γκολ του Παναθηναϊκού. Στο 83′ ο Δικέφαλος  μειώνει σε 2-1 με τον Μάικλ Κρμέντσικ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Σφιντέρσκι.

Κεφαλιά του Κρέσπο από εκτέλεση κόρνερ στο 90ο λεπτό.  Πάνω στα χέρια του Διούδη.