Παναθηναϊκός: Τα βρίσκει δύκολα με τους νεοφώτιστους (vid)

Ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει αυτή την εβδομάδα στην Μαγνησία, για να αντιμετωπίσει τον Βόλο (08/12, 19:30), την μοναδική ομάδα που ανέβηκε φέτος στο πρωτάθλημα της Superleague από την περσινή Β’ Εθνική.

Ένα παιχνίδι κόντρα σε μία νεοφώτιστη ομάδα συνήθως θεωρείται εύκολο για τον Παναθηναϊκό, όμως μετά τις περσινές εμπειρίες οι “πράσινοι” θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί.

Το περσινό πρωτάθλημα της Superleague είδε δύο ομάδες να προβιβάζονται από την Β’ Εθνική, τον ΟΦΗ και τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς και οι Κρητικοί, μετά την ανακοίνωση του προγράμματος του πρωταθλήματος, κληρώθηκαν να αντιμετωπίσουν ο ένας μετά τον άλλον το Τριφύλλι την 12η και 13η αγωνιστική αντίστοιχα, δυσκολεύοντας πολύ τους παίκτες του Γιώργου Δώνη.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 12η αγωνιστική, ο Άρης προηγήθηκε με εκτέλεση πέναλτι του Γιουνές στο 15ο λεπτό κι ενώ 9 λεπτά νωρίτερα ο Σωκράτης Διούδης είχε νικήσει τον Μπρούνο Γκάμα από τα έντεκα βήματα. Ο Παναθηναϊκός πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να την βρει και αυτός με πέναλτι, σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα. Ο Σιώπης “γκρέμισε” τον Μπουζούκη με ένα τάκλιν μέσα στην περιοχή και ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 1-1.

Μία εβδομάδα αργότερα, ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στο Ηράκλειο της Κρήτης για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι. Ο Δεληγιαννίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με σουτ στο 5ο λεπτό, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Κάτσε στο 36′. Οι πανηγυρισμοί των “πράσινων” δεν κράτησαν πολύ, καθώς ο Πλατέλλας έκανε το 2-1 στο 40′, με τον Κοροβέση να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 60ο λεπτό.

Στα ματς του δεύτερου γύρου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη κόντρα σε νεοφώτιστη ομάδα για την σεζόν 2018/19, όταν επικράτησε του Άρη με 2-0 στο ΟΑΚΑ για την 27η αγωνιστική. Το σκορ για τους “πράσινους” άνοιξε ο Χρήστος Δώνης στο 62ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Μακέντα. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Ινσούα πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, περνώντας την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων για το τελικό 2-0.

Οκτώ μέρες μετά και για την 28η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον ΟΦΗ με σκοπό να κάνει το 2/2 κόντρα στους νεοφώτιστους, όμως οι Κρητικοί, οι οποίοι κινδύνευαν με υποβιβασμό και ήθελαν πάση θυσία ένα θετικό αποτέλεσμα, έκαναν ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο και έφυγαν με το “διπλό” από το ΟΑΚΑ.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με πέναλτι του Μακέντα στο 42′, όμως ο ίδιος παίκτης έστειλε άθελα του στο 57′ την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ξανάβαλε στο παιχνίδι τους Κρητικούς. Ο Σάσι στο 71′ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2 και στο 88′ ο Γιακουμάκης σε αντεπίθεση έκανε το τελικό 1-3.