Παναθηναϊκός: Το σπίτι του τον εμπνέει στα δύσκολα, 2-0 την ΑΕΛ στη Λεωφόρο (vid)

Ο Παναθηναϊκός παρά τις απουσίες των Ζαγαρίτη, Μακέντα, Μαουρίσιο, Κουρμπέλη, Βιγιαφάνιες, Σάντσες και Σαβιέρ κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΛ με 1-0 και έμεινε κοντά στη μάχη της 4ης θέσης. ΤΑ γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Καρλίτος στο 36’ και Εμμανουηλίδης στο 94′.

ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να φτάσουν για πρώτη φορά στα καρέ του Μπάγιτς λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, αλλά το σουτ του Αϊτόρ δεν ανησύχησε την εστία της ΑΕΛ. Στο 6΄νέα φάση για τον Παναθηναϊκό με τον Καρλίτος να εκμεταλλεύεται την πάσα του Μολό, αλλά ο Μπάγιτς μπλόκαρε και πάλι. Στο 16΄ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Πινακά, αλλά ο Διούδης έπιασε σταθερά τη μπάλα.

ΠΡΟΒΑΣΙΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΛΙΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

Στο 23’ απείλησε και πάλι ο Αϊτόρ, με την κεφαλιά του Ισπανού να μην ανησυχεί την αντίπαλη εστία. Στο 31΄ο Ιωαννίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή με το πλασέ του να καταλήγει ψηλά άουτ. Στο 32’ το σουτ του Κολομπίνο πέρασε έξω. Οι προσπάθειες των παικτών του Μπόλονι καρποφόρησαν στο 36’, εκεί όπου ο Μολό έκανε τη σέντρα και ο Καρλίτος με όμορφο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στο Τριφύλλι. Οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν απειλήθηκαν σοβαρά από την ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.

Δεύτερο μέρος

ΟΠΙΣΘΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ, ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΑΕΛ

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις τους. Η πρώτη φάση στην επανάληψη άνηκε στην ΑΕΛ στο 57’. Ο Νικολιάς έκανε τη σέντρα από δεξιά με την προβολή του Κολομπίνο να περνάει άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία και για τις 2 ομάδες στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν αρκετά μέτρα προς την περιοχή του Παναθηναϊκού. Στο 66΄μετά από μία φάση διαρκείας ο Ντουρμισάι έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

“ΚΛΕΙΔΩΣΕ” ΤΟ ΜΑΤΣ Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ

Στο 83’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς με τον Καμπετσή να μην μπορεί να σκοράρει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ούτε ο Μπουζούκης κατάφερε να κερδίσει τον Μπάγιτς. Στο 94’ ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 με τον Εμμανουηλίδη έπειτα από την πάσα του Καμπετσή σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Διούδη.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Μολό, Αθανασακόπουλος (60′ Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (86′ Σερπέζης), Βέλεθ, Καρλίτος (79′ Καμπετσής), Ιωαννίδης (87′ Εμμανουηλίδης), Αϊτόρ (79′ Μπουζούκης)

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Μιχαήλ, Φιλίπ, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς (60′ Τρούγιτς), Ντουρμισάι (85′ Νούνιτς), Τσόσιτς, Ζίζιτς (60′ Μπέρτος), Πινακάς, Κολομπίνο, Νικολιάς