Παναθηναϊκός Β΄ – Αλμωπός Αριδαίας 1-1: Aδίκησε τον εαυτό του και έμεινε στην ισοπαλία

Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερη εικόνα από τον Αλμωπό Αριδαίας στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Λεωφόρο για την τρίτη αγωνιστική της Super League 2′, παρόλα αυτά οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσιπούρα στο 17′, με τον Ταβάρες να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 53′. Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν για μία ακόμη φορά ο κορυφαίος του “‘τριφυλλιού”, καθώς κατάφερε να προβληματίσει τους φιλοξενούμενους σε ουκ ολίγες περιπτώσεις.

To πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είχε πολλές φάσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν τις περισσότερες τελικές. Πάντως και οι δύο ομάδες απείλησαν κυρίως με σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς έλαβε χώρα στο 6′, με τον Ντόκιτς να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Ηλιάδη.  Εννιά λεπτά αργότερα ο Αλμωπός δημιούργησε την πρώτη του τελική, με τον Έππα να σουτάρει και αυτός από μακριά και τον Χριστογεώργο να ελέγχει.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 17′, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Τσιπούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του “τριφυλλιού” μετά από ωραία κάθετη του Γιουκούδη και  στη συνέχεια νίκησε τον Χριστογεώργο με ψύχραιμο πλασέ για το 0-1.

Η δεύτερη και τελευταία καλή στιγμή των “πράσινων” στο πρώτο μέρος σημειώθηκε και πάλι με τον Ηλιάδη στο 22′. Ο Ελληνοκαναδός μέσος δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Όσον περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός έψαχνε όλο και περισσότερου να βρει κάποια δίοδο προς την αντίπαλη άμυνα, κατά κύριο λόγο με τους δραστήριους Σαρδέλη και Ταβάρες. Παρόλα αυτά οι “μπλε” κατάφερναν στις περισσότερες περιπτώσεις να απομακρύνουν, ενώ συχνά έβγαζαν και κάποια αντεπίθεση.

Σε μία τέτοια περίπτωση, ο Τσιπούρας βρέθηκε σε καλή θέση, μέσα στην περιοχή του “τριφυλλιού” (σε θέση μέσα δεξιά), ωστόσο ο Χριστογεώργος κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Οι τελευταίες καλές στιγμές του πρώτου μέρους ήταν για τον Αλμωπό, με τον “πράσινο” γκολκίπερ να μπλοκάρει τα σουτ των Πέττα (39′) και Γιουκούδη (43’΄).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει  πολύ δυνατά και να απαιτεί την ισοφάριση. Η πρώτη καλή φάση του δευτέρου ημιχρόνου έλαβε χώρα στο 47′, μετά από ωραία συνεργασία των Μπιλάλ και Ταβάρες. Ο Πορτογάλος εξτρέμ σούταρε από θέση μέσα δεξιά (μέσα στην αντίπαλη περιοχή), αλλά οι αμυντικοί του Αλμωπού κατάφεραν να απομακρύνουν.

Στο 49′ ο Πορτογάλος εξτρέμ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, ωστόσο η εκτέλεση του Αθανασακόπουλου έφυγε ψηλά άουτ. Εν τέλη ότι δεν κατάφερε τότε το “τριφύλλι”, το πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα.

Για την ακρίβεια το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 53′, με δράστη τον Ταβάρες. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν πολύ ωραία από τα δεξιά και ο Πορτογάλος εκτέλεσε τον Ντόκιτς για το 1-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ και στο 58′, ωστόσο το σουτ του Σαρδέλη έφυγε λίγο άουτ.

Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός πίεσε ασφυκτικά για το γκολ της νίκης, με τον Σωτήρη Αντωνίου να προχωράει στις πρώτες του αλλαγές.

Στο 65′ οι Τερεζίου και Αλμπάνης αντικατέστησαν τους Σαρδέλη και Μπιλάλ, ενώ στο 80′ ο 47χρονος τεχνικός αποφάσισε να ρισκάρει, με τον δεξιό μπακ Τουρκοχωρίτη να δίνει τη θέση του στον εξτρέμ Καρβούνη και τον αμυντικό χαφ Βουτσά, στον επιθετικό Θανάση Νταμπίζα.

Πάντως η μοναδική μεγάλη στιγμή των “πράσινων” σε αυτό το διάστημα ήρθε στο 71′, με τον Ταβάρες να ντριπλάρει τον αντίπαλό του και να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο η άμυνα του Αλμωπού έδιωξε την τελευταία στιγμή την μπάλα στην πάσα του Πόρτογάλου. Αυτή είχε στόχο τον Αλμπάνη, ο οποίος βρίσκονταν ολομόναχος μπροστά στη γραμμή της εστίας των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 93′, με το μακρινό σουτ του Σερπέζη (αντικατέστησε τον Ηλιάδη στο 71′) να φεύγει άουτ.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, με το “τριφύλλι” να φτάνει τους 5 βαθμούς και να ανεβαίνει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παναθηναϊκός Β’ (Αντωνίου):  Χριστογεώργος, Σιδεράς, Εμπό, Τουρκοχωρίτης (Καρβούνης 80′), Μαρτίνης, Βουτσάς (Νταμπίζας 80′), Ηλιάδης (Σερπέζης 71′), Ταβάρες, Σαρδέλης (Τερεζίου 65′), Αθανασακόπουλος, Μπιλάλ (Αλμπάνης 65′)

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Nτόκιτς, Γιουκούδης (Ρίβας 90+), Πέττας (Ασλαμπάνογλου 67′), Τσιπούρας (Παπαδόπουλος 67′), Κέρθι, Κολλάρας, Γιαμαλούδης (Σουλιώτης 81′), Σέχου, Παρασκευάς, Μανωλάκης