Παναθηναϊκός Β’ – ΑΕΚ Β’ 0-2: Έχασε βαθμούς και Σχένκεφελντ

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ Β’ με 2-0 σε παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Superleague 2. Πλήγμα για τους Πράσινους ο τραυματισμός του Σχένκεφελντ, ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 33 λεπτά στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από έξι μήνες, αφού υπέστη διάστρεμμα.

Οι Πράσινοι ήταν άτολμοι στο επιθετικό κομμάτι, είχαν πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων, ενώ μονάχα οι Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης και Τσιριγώτης μπόρεσαν να ξεχωρίσουν από τη δεύτερη ομάδα του Τριφυλλιού.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, το οποίο κύλησε σε αργό τέμπο, η ΑΕΚ Β’ έχασε ευκαιρία στο 3ο λεπτό με τον Γιούση, ενώ οι Πράσινοι είχαν τη στιγμή τους στο 14ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Βαγιαννίδη.

Η ΑΕΚ Β’ είχε την καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους στο 39ο λεπτό με σουτ του Γέβτιτς έξω από την περιοχή και εντυπωσιακή επέμβαση του Ξενόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός Β’ απείλησε με τον Τσιριγώτη στο 65′, ενώ το γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 70ο λεπτό. Οι “κιτρινόμαυροι” αναπτύχθηκαν από τη δεξιά πτέρυγα με τον Μπακάκη, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Κοσίδης με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Η ΑΕΚ Β’ έχασε νέα ευκαιρία στο 71΄μετά από λάθος του Καρβούνη και κλέψιμο του Μουστακόπουλου. Ο παίκτης της ΑΕΚ έκανε το σουτ, ωστόσο ο Ξενόπουλος έδιωξε τη μπάλα με σωτήρια επέμβαση.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ματσαδές από εξαιρετική θέση μέσα από την περιοχή, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Στο έκτο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Μπακάκης έκανε την πάσα στον Γιούση και αυτός με πλασέ σημείωσε το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σχένκεφελντ (36′ Αντωνίου), Ενγκμπακοτό (83’Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Θεοχάρης (83’Ρόμπι), Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης (83’Ματσαδές), Ηλιάδης (76′ Κούτσιας)

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης (76′ Αρβανίτης), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπακάκης, Μπάμπης (68′ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Γέβτιτς (76′ Γκαρσία), Γιούσης, Ραντόνια (87′ Ιατρούδης), Κοσίδης (87′ Σταμούλης).