Παναθηναϊκός Β’ – Απόλλων Λάρισας 5-2: “Έβρεξε” γκολ στην πρεμιέρα του “τριφυλλιού” (vids)

Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις της η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού, καθώς οι “πράσινοι” επικράτησαν εύκολα του Απόλλωνα Λάρισας με 5-2, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Super League 2.  To παιχνίδι έλαβε χώρα στο δημοτικό στάδιο Καισαριανής “Μιχάλης Κρητικόπουλος”.

Σκόρερ για τους νικητές χρίστηκαν οι Μαρτίνης (21′), Αθανασακόπουλος (24′), Ηλιάδης (72′) και Ανδρικόπουλος (90′), ενώ το τρίτο τέρμα του “τριφυλλιού” ήρθε με το αυτογκόλ του Αυλωνίτη στο 66′, μετά από ωραία ενέργεια του Τερεζίου.

Οι “πράσινοι” ήταν πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν σε πολύ καλή μέρα τους Ταβάρες και Αθανασακόπουλο.

Έτσι το “τριφύλλι” πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ, καθώς μόλις στο 21′ ο αριστερός μπακ Απόστολος Μαρτίνης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από ωραία συνεργασία με τους Αλμπάνη και Ταβάρες.

Δύο λεπτά μετά ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε μία ακόμα ωραία ενέργεια και σούταρε δυνατά, με τον Μέλι να αποκρούει ενστικτωδώς και να στρώνει άθελά του τη μπάλα στον Αθανασακόπουλο. Παρόλα αυτά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αστόχησε από πολύ καλή θέση.

Πάντως ότι δεν κατάφερε στο 23′ ο Πατρινός μεσοεπιθετικός, το πέτυχε 24′, με τον Ταβάρες να έχει και πάλι συμμετοχή στο γκολ. Για την ακρίβεια ο Πορτογάλος έκανε μία ωραία προσπάθεια από τα αριστερά και έσπασε στη μπάλα στον σκόρερ και εκείνος νίκησε τον Μέλι διαμορφώνοντας στο 2-0. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με το σκορ να δικαιολογείται απόλυτα με βάση την εικόνα του αγώνα.

Στην ανάπαυλα του δευτέρου μέρους ο προπονητής των φιλοξενούμενων Βαγγέλης Μόρας πέρασε στο ματς τον Ζαχαράκη, με τον νεοεισελθόντα να δικαιώνει τον προπονητή του μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

Και αυτό γιατί στο 48΄εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αμυντικών των “πράσινων” και μείωσε σε 2-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Από την πλευρά του ο τεχνικός τω γηπεδούχων, Σωτήρης Αντωνίου, προχώρησε και αυτός σε μία αλλαγή στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Αλέξανδρο Τερεζίου να αντικαθιστά τον Αλμπάνη.

Ο νεαρός επιθετικός ήταν πολύ κινητικός και μάλιστα στο 66′ βοήθησε την ομάδα του να πετύχει και τρίτο τέρμα. Συγκεκριμένα έκανε μία πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά, με τον Αυλωνίτη να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ηλιάδη. Ο Ελληνοκαναδός μέσος βρήκε χώρο έξω από την αντίπαλη περιοχή και με ωραίο αριστερό σουτ νίκησε τον Μέλι, δίνοντας στο σκορ διαστάσεις θριάμβου.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά από στημένη φάση στο 75′ με δράστη τον Καλούση (μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιατραβάνη), ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τα πόδια του Ανδρικόπουλου στο 90′.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης (80’ Ανδρικόπουλος), Σιδεράς, Εμπό, Μαρτίνης, Ηλιάδης (78’ Σερπέζης), Βουτσάς, Κρυπαράκος (57’ Σαρδέλης), Αθανασακόπουλος, Ταβάρες (77’ Αντωνίου), Αλμπάνης (46’ Tερεζίου).

Απόλλων Λάρισας: Μέλι, Αυλωνίτης (89’ Ποτούσογλου), Γιαννίτσης, Φουρκιώτης (46’ Καλούσης), Ντ’ Αγκοστίνο (46’ Ζαχαράκης), Σταμάτης (76’ Μπαλογιάννης), Λίταινας, Σιατραβάνης, Λόπες (77’ Ντιουλγκέροφ), Χατζής, Κλιγγόπουλος.