Παναθηναϊκός Β-Χανιά 0-2: Λύγισαν στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός Β’ ηττήθηκε με 2-0 εντός έδρας από τα Χανιά, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Superleague 2. ΄Ετσι οι παίκτες του Γιάννη Βονόρτα δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σερί νικών τους, αφού είχαν προηγηθεί τα θετικά αποτελέσματα κόντρα σε Αστέρα Βλαχιώτη και Διαγόρα. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Βασιλόγιαννης στο 68′ και Κογιέτε στο 87′.

Οι “Κρητικοί” μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν ο Παναθηναϊκός.  Συγκεκριμένα στο 6′, ο Θεοχάρης βρήκε εξαιρετικά τον Τσιριγώτη,  ο οποίος βγήκε απέναντι στον Κουτζαβασίλη αλλά πλάσαρε άουτ.

Έντεκα λεπτά αργότερα οι “πράσινοι” κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλή θέση, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε εύκολα την εκτέλεση του Αθανασακόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους σε αρκετές περιπτώσεις από εκείνο το σημείο ως το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ η κορυφαία στιγμή τους ήρθε στο 26′, με τον Τριανταφυλλάκο να αστοχεί από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Το “τριφύλλι” ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, και έφτασε κοντά στο γκολ στο 48ο λεπτό, με ωραία ομαδική ενέργεια, αλλά το σουτ του Σαρδέλη από αριστερά πέρασε άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε, ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 68′,  όταν ο Βασιλόγιαννης πήρε την μπάλα από αριστερά, συνέκλινε στην περιοχή αμαρκάριστος, το σουτ του πέρασε από πόδια αντιπάλων και κατέληξε στα δίχτυα του Χριστογεώργου.

Οι Πράσινοι άλλαξαν τον σχηματισμό τους σε 4-4-2 με την είσοδο του Σέχου και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας όμως πρόβλημα στην τελική επιλογή. Μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Κρυπαράκου στο 80′ πέρασε λίγο άουτ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87′ με τα Χανιά να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα με πολύ ωραίο σουτ του Κογιέτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, για το 0-2.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης (65’ Κούτσιας), Θεοχάρης, Ηλιάδης (73’ Σέχου), Κρυπαράκος, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (90’ Ματσαδές), Τσιριγώτης.

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Ζιούλης, Πατάπης, Τσαμούρης, Βάρκας (53’ Καψάλης), Μασούρας (65’ Κάρλος), Τριανταφυλλάκος, Παναγιωτούδης, Κογιέτ,  Μπαΐροβιτς (83’ Κολλάς), Βασιλόγιαννης.