Παναθηναϊκός Β’: Θετικά δείγματα από το “τριφύλλι” στο φιλικό με την Εθνική Ελπίδων

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού έδωσε φιλικό παιχνίδι με την Εθνική Ελπίδων στα Σπάτα, με τους “πράσινους” να δείχνουν πολύ καλό πρόσωπο και τη “γαλανόλευκη” να επικρατεί με 3-2. Σκόρερ για το “τριφύλλι” χρίστηκαν οι Μαρτίνης και Βουτσάς.

Οι Ελπίδες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ , με τον Χρήστο Τζόλη να ευστοχεί από τα 11 βήματα μετά το πέναλτι που κέρδισε από τον Λάμψια.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε άμεσα κι έτσι στο 14ο λεπτό μετά από ένα σουτ του Σαρδέλη που σταμάτησε στο δοκάρι, ο Μαρτίνης κατάφερε από πολύ δύσκολη γωνία να πετύχει το γκολ για το 1-1.

Οι  δύο τερματοφύλακες Ξενόπουλος και Τζολάκης ήταν αρκετά απασχολημένοι, με τον Κούτσια ν’ απειλεί τα καρέ του Παναθηναϊκού με διπλή προσπάθεια στο 20ο λεπτό και τους Βουτσά και Νταμπίζα να ψάχνουν το γκολ της ανατροπής λίγο αργότερα.

Το δεύτερο τέρμα για την Εθνική ομάδα ήρθε στο 37′ , με τον Νίνο να βρίσκει δίχτυα μετά από  σέντρα του Κίτσου για το 2-1.

Ο Μαντσίνι που πέρασε με αλλαγή στο δεύτερο μέρος θα έπαιζε ρόλο στην νέα ισοφάριση του «τριφυλλιού», αφού, στο 58’ κι έπειτα από ωραία κυκλοφορία, συνδυάστηκε με τους Αθανασακόπουλο και Βουτσά και ο τελευταίος διαμόρφωσε το 2-2.

Το ματς λόγω και των πολλών αλλαγών στη συνέχεια δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, με τις Ελπίδες να φτάνουν στο υπέρ τους 3-2 στο 80ο λεπτό με τον Σουρλή και τον Νίκο Παπαδόπουλο να χρησιμοποιεί όσους είχε διαθέσιμους προς επιλογή.  Για τον Παναθηναϊκό Β’ δεν αγωνίστηκε ο Χρήστος Χατζηιωάννου.  Αξίζει να σημειωθεί πως το “τριφύλλι” παρατάχθηκε με 12 απουσίες.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος (65’ Σουρδής), Λάμψιας (46’ Μαντσίνι), Μαρτίνης (80’ Διαμαντής), Ρόμπι, Πιτσώτης, Αθανασακόπουλος (85’ Νικολετόπουλος), Βουτσάς, Καραμπάς (73’ Καρβούνης), Βολάκης (85’ Τσεβάς), Σαρδέλης (46’ Συμεωνίδης), Νταμπίζας

Εθνική Ελπίδων: Τζολάκης, Τσοπούρογλου, Χρυσόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Κίτσος, Μεταξάς, Κουρφαλίδης, Τζόλης, Κρυπαράκος, Νίνο, Κούτσιας