Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-72: Ξέσπασε και άφησε υποσχέσεις (vid)

Ο Παναθηναϊκός αποδίδοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εξαιρετικό μπάσκετ επικράτησε της Βαλένθια με 91-72 στην 23η αγωνιστική της Euroleague στο ΟΑΚΑ και έφτασε στην 8η νίκη του στη φετινή διοργάνωση. Οι Πράσινοι δεν άφησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το πόδι από το “γκάζι”, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ντίνος Μήτογλου (11 π.) και Άαρον Γουάιτ (10 π.). Πολύ καλή παρουσία από τον Λευτέρη Μποχωρίδη (7π.), αλλά και τον Ζακ Όγκαστ (6 π.), που βοήθησαν τα μέγιστα τον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη.

Το ματς

Σαν σε συνέχεια από τη Μαδρίτη, αλλά τον “σκότωσε” ο Χέρμανσον

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ σαν σε συνέχεια από το δεύτερο ημίχρονο με τη Ρεάλ, με τους Πράσινους να πιέζουν στην άμυνα, να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο και να βρίσκουν εύκολους πόντους στην επίθεση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παπαγιάννης που έκανε αισθητή την παρουσία του με το που μπήκε στον παιχνίδι.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 8-4 στο 4′ και με την είσοδο του Παπαγιάννη στο παρκέ κυριάρχησαν και στις δύο ρακέτες για να φτάσουν για πρώτη φορά στο 8′ τους 10 πόντους (20-10). Ο Πονσαρνάου όμως έριξε στο ματς τον Χέρμανσον, με τον Ισλανδό με 7 συνεχόμενους πόντους να μειώνει σε 20-17 στο 9′. Για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το Τριφύλλι να προηγείται με 22-20.

Με τον Όγκαστ οδηγό “εκτοξεύτηκε”!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, διόρθωσε τις “παραφωνίες” της πρώτης περιόδου και με τον Όγκαστ να αποδεικνύεται σε παράγοντα “x-factor” για τους Πράσινους έδωσε στο Τριφύλλι τη δυνατότητα να φτάσει τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 37-28 στο 15′, με την “πράσινη” άμυνα να έχει κλείσει όλους τους διαδρόμους για το καλάθι στους Ισπανούς και να φτάνει στο 19′ στο +16 (48-32). Το ημίχρονο έκλεισε με το Τριφύλλι να είναι μπροστά με 48-43 και να έχει 15 ασίστ και μόλις 5 λάθη.

Με φουλ τις μηχανές έβαλε τα “θεμέλια” της νίκης

Ο Παναθηναϊκός και στην τρίτη περίοδο συνέχισε να δείχνει το πολύ καλό του πρόσωπο, με τους Πράσινους παρά την προσπάθεια της Βαλένθια να μειώσει στο σκορ και να επανέλθει στο ματς να μην έχουν διάθεση να “γκρεμίσουν” ότι είχαν “χτίσει” ‘ως τότε. Το “comeback” των Ισπανών έπεσε πάνω στον Παπαπέτρου.

Το Τριφύλλι με τις μηχανές του γεμάτες ενέργεια και διάθεση έφτασε τη διαφορά στο +19 (53-34) στο 22’, όμως είδε τη Βαλένθια με πρωταγωνιστή τον Πρέπελιτς να μειώνει στους 12 πόντους (57-45) στο 25΄, με τον Παπαπέτρου να δηλώνει παρών και να κόβει στην αντεπίθεση των Ισπανών και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με το Τριφύλλι να προηγείται με 68-52 και θέτει ήδη τα “θεμέλια” της νίκης.

Ολοκλήρωσε νωρίς τη… δουλειά και άφησε υποσέσεις!

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία στο παιχνίδι, με τους Πράσινους να μην αφήνουν το πόδι από το “γκάζι” και να φτάνουν για πρώτη φορά στο +20 (80-60) στο 36′, με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει νωρίς τέλος. Το Τριφύλλι πραγματοποίησε το καλύτερο ματς της φετινής σεζόν και άφησε υποσχέσεις για τα επόμενα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72.