Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-92: Ήττα σοκ στο φινάλε

Παρά τη “μαγική” εμφάνιση του Πάρις Λι και την εξαιρετική εικόνα του μαχητικού Γκουντάιτις, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Βαλένθια με 92-91 στο ΟΑΚΑ και έχασε το ματς με τρίποντο του Τζόουνς στην εκπνοή του αγώνα.

Ρεκόρ πόντων στη Euroleague έκανε ο Λι (25 πόντοι), συγκλονιστικός ο Γκουντάιτις (23 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Πρώτη εμφάνιση με θετική εικόνα από τον Ματ Τόμας, ντεμπούτο εν μέσω… χλιαρών αποδοκιμασιών και για τον Αγραβάνη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Kόντρα σε όσα έχουμε δει στο τελευταίο διάστημα ήταν η αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Βαλένθια. Και αυτό γιατί οι Πράσινοι, παρά τις σημαντικές τους απουσίες, μπήκαν με αποφασιστικότητα στο παρκέ, “χτίζοντας” σταδιακά μια σημαντική διαφορά.

Με σωστές επιλογές στην επίθεση και τον Πάρις Λι “καυτό” (11 πόντοι) στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 7 πόντων (49-42).

Η Βαλένθια μπήκε με δυναμική στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός δεν είχε την κατάλληλη απάντηση στην άμυνα του και οι Ισπανοί όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ. Τα τρίποντα του Τόμας έδωσαν “ανάσα” στο Τριφύλλι, ωστόσο οι Ισπανοί ήταν αυτοί που επέβαλλαν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και με “χτυπήματα” έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (69-68).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντοι, οι Λι και Γκουντάιτις κράτησαν “ζωντανό” το Τριφύλλι, ωστόσο το τρίποντο του Τζόουνς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους Ισπανούς.