Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ 2-0: Το “πράσινο” υποβρύχιο τους βύθισε στο ΟΑΚΑ!

Βγαλμένη από τα πιο όμορφα παναθηναϊκά όνειρα ήταν η βραδιά της 21ης Σεπτεμβρίου, καθώς το Τριφύλλι με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 2-0 της Βιγιαρεάλ στο κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο και έκανε ιδανική πρεμιέρα στη φάση των ομίλων του Europa League.

Κυρίαρχοι οι Πράσινοι απέναντι στους Ισπανούς, μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, οι Ιωαννίδης και Σπόραρ σκόρερ του Παναθηναϊκού στο ματς με τη Βιγιαρεάλ, σπουδαίο ματς έκαναν οι Μπερνάρ, Κώτσιρας και Ιωαννίδης.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ και στην τριάδα της επίθεσης οι Μαντσίνι (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πράσινοι απείλησαν για πρώτη φορά τους Ισπανούς στο 9ο λεπτό με κεφαλιά του Σχένκεφελντ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ η Βιγιαρεάλ έφτασε κοντά στο γκολ με ατομικό προσπάθεια του Μοράλες στο 19ο λεπτό.

Στο 20ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ μετά από εξαιρετική πάσα του Μπερνάρ για τον Παλάσιος στην περιοχή και διαγώνιο σουτ του Αργεντινού.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο στο παιχνίδι, δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους και στο 39ο λεπτό άνοιξε το σκορ! Μετά από κάθετη πάσα του Κώτσιρα για τον Ιωαννίδης, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Βιγιαρεάλ!

Οι Ισπανοί μπήκαν με επιθετική διάθεση στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ στο 53ο λεπτό με σουτ των Παλάσιος και Μλαντένοβιτς.

Ο Κώτσιρας ήταν αυτός που απείλησε τους Ισπανούς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 62ο λεπτό, ενώ στο 77ο λεπτό ήρθε το δεύτερο τέρμα των Πράσινων.

Ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Βιγιαρεάλ και με συρτό σουτ νίκησε τον Ρέινα για το 2-0!

Στο 90ο λεπτό ο Παναθηναϊκός βγήκε σε αντεπίθεση και ο Βιλένα με δυνατό σουτ έφτασε κοντά σε γκολ, ενώ στο 92ο λεπτό έχασε ευκαιρία και ο Αϊτόρ με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ 2-0
Διαιτητής: Κρέιγκ Πόσον
Σκόρερ: 39′ Ιωαννίδης, 78′ Σπόραρ

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ (76′ Αράο), Μπερνάρ (76′ Ντζούρισιτς), Τσέριν, Παλάσιος (88′ Αϊτόρ), Μαντσίνι (68′ Βιλένα), Ιωαννίδης (68′ Σπόραρ)

Βιγιαρεάλ: Ρέινα, Φεμένια, Μαντί, Γκάμπια, Πεντράθα, Σουάρεθ (30′ Πίνο), Καπουέ, Κομεθάνια (60′ Παρέχο), Τριγκέρος (61′ Μορένο), Μοράλες (76′ Μπαένα), Μπρέρετον (60′ Σόρλοτ)