Παναθηναϊκός – Βόλος 0-0: Πέταξε δύο βαθμούς, μοιραίος ο Σπόραρ

Τι και αν το ματς με τον Βόλο στη Λεωφόρο ήταν θεωρητικά το πιο εύκολο για τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ; Oι “πράσινοι” υπέπεσαν σε μία γκέλα “ολκής,” αφού δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν. Έτσι οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0!

Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, ενώ στην κορυφαία εξ αυτών ο Κλέιμαν απέκρουσε το πέναλτι του Σπόραρ στο 97′. Με αυτό τον τρόπο το “τριφύλλι” έφτασε τους 63 βαθμούς και θα περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων για να δει το μέγεθος της ζημίας.

To πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα και να ψάχνει με κάθε τρόπο διαδρόμους προς την εστία του Κλέιμαν. Την ίδια στιγμή ο Βόλος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Παρόλα αυτά οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ σε αυτό το διάστημα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έλαβε χώρα στο 9′, με τον Μαντσίνι να βρίσκει με πολύ ωραία κάθετη πάσα τον Ιωαννίδη . Ο τελευταίος έφυγε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, όμως το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση έφυγε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπερνάρ επιχείρησε να νικήσει τον Κλέιμαν με απευθείας φάουλ, όμως η εκτέλεσή του έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 23′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μία ακόμα πολύ καλή στιγμή. Ο Σάρλια βρήκε με ωραία κάθετη τον Μαντσίνι και αυτός τον Τσέριν. ο Σλοβένος ντρίπλαρε τον Σιέλη, αλλά ο Κλέιμαν τον νίκησε στο σουτ που επιχείρησε από κοντά. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Χουάνκαρ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ μετά το γύρισμα του Παλάσιος στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 26′ ο Τσέριν προσπάθησε να νικήσει τον Κλέιμαν από μακριά, όμως ο Ισραηλινός μπλόκαρε σταθερά. Αξίζει να σημειωθεί πως όσο περνούσε η ώρα, ο Βόλος γύριζε όλο και πιο πίσω στο γήπεδο.

Νέα καλή στιγμή για το “τριφύλλι” στο 28′, με τον Σάρλια να παίζει και πάλι κάθετα και να βρίσκει τον Ιωαννίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου από μακριά έφυγε άουτ.

Στο 34′ ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα μετά την σέντρα-σουτ του Μαντσίνι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο τελευταίος σούταρε ψηλά άουτ. Με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος έλαβε χώρα στο 50′, με την άμυνα του Βόλου να απομακρύνει δύσκολα τη σέντρα-σουτ του Ιωαννίδη.

Στο επόμενο 15λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους και προσπάθησαν να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία του Μπρινιόλι.

Μάλιστα έκαναν δύο τελικές μέσα στα επόμενα λεπτά, όμως τόσο το μακρινό σουτ του Τάχατου, όσο και η σέντρα σουτ του Ντέλτιτς, έφυγαν άουτ.

Στη συνέχεια ο Ιωαννίδης επιχείρησε να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις, αρχικά  στο 65′ με σουτ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με το κεφάλι. Ωστόσο καμία από τις προσπάθειες του δεν είχε αποτέλεσμα.

Στο 66′ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Σπόραρ και Κλάινεσλαχ, να αντικαθιστούν τους Ιωαννίδη και Μαντσίνι.

Η επόμενη καλή στιγμή για το “τριφύλλι” έλαβε χώρα στο 73′, με τον Κλάινεσλαχ να σουτάρει λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή με το δεξί και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 76′ ο Βόλος έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Ντέλετιτς να κουβαλά τη μπάλα και να βγάζει τον Οζέγκοβιτς φάτσα με τον Μπρινιόλι. Παρόλα αυτά ο Ιταλός πορτιέρε κατάφερε να μπλοκάρει.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τον Δημήτρη Κουρμπέλη αντί του Ρούμπεν Πέρεθ. Μάλιστα στο 79′ ο αρχηγός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ ωστόσο το αριστερό σουτ που επιχείρησε μέσα από την αντίπαλη περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

Στο 80′ ο Σέρβος τεχνικός προχώρησε σε μία ακόμα αλλαγή, με τον Μπέντζαμιν Βέρμπιτς να αντικαθιστά τον Άνταμ Τσέριν.  Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεσή του, έτσι ώστε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.

Στο 83′ ο Σπόραρ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κλέιμαν μπλόκαρε, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το μακρινό δεξί σουτ του Σλοβένου έφυγε ψηλά άουτ. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 90′ με τον Μανούχο να δείχνει πως ο έξτρα χρόνος θα είναι 7 λεπτά.

Στο 92′ ο Χουάνκαρ σέντραρε πολύ ωραία από τα αριστερά, με τον Παλάσιος να βρίσκεται ολομόναχος μέσα στην αντίπαλη περιοχή.  Παρόλα αυτά η κεφαλιά του ήταν απογοητευτική. Και κάπως έτσι φτάσαμε στη φάση του 94′, όπου ο Παναθηναϊκός βρήκε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για να σκοράρει.

Ο Παλάσιος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε μία έξυπνη προσποίηση στον Λούνα. Στη συνέχεια σέντραρε με τον αμυντικό του Βόλου να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και τον Μανούχο να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Ο παίκτης που ανέλαβε την εκτέλεση δεν ήταν άλλος από τον συνήθη ύποπτο Άντρατζ Σπόραρ , με τον Κλέιμαν να τον “ψαρεύει” και να αποκρούει εντυπωσιακά.

Με αυτό τον τρόπο ο Παναθηναϊκός “πέταξε” δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς και έκανε πολύ πιο δύσκολο το έργο του στη μάχη του τίτλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσέριν (80′ Βέρμπιτς), Πέρεθ (76’ Κουρμπέλης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (66’ Σπόραρ), Μαντσίνι (67’ Κλέινχεϊσλερ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Κάτσε (74’ Μπαριέντος), Γκάγκι (84’ Μεταξάς), Ντέλετιτς, Οζέκοβιτς, Τάχατος (70’ Πιρές).