Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 0-5: Καθάρισε με Βραζιλιάνικη “μαγεία” και βλέπει Βιγιαρεάλ

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο ελληνικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός, καθώς οι “πράσινοι επικράτησαν με 5-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, σε αναμέτρηση που έλαβε χώρα για την τέταρτη αγωνιστική της Super League.

Mεγάλος πρωταγωνιστής για τη νικήτρια ομάδα δεν ήταν άλλος από τον Μπερνάρ Ντουάρτε, καθώς ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ στην καριέρα του στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα σκόραρε δύο φορές σε ροή αγώνα (μία με δεξί σουτ και μία με  αριστερό) και μία με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Αϊτόρ και Μάηκνουσον, με τον πρώτο να χρίζεται σκόρερ στο 86′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Σπόραρ) και τον δεύτερο στο 92′ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν. Με αυτό τον τρόπο το “τριφύλλι” έφτασε τους 9 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

H ενδεκάδα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με το αγαπημένο του 4-3-3, με τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια και τους Κώτσιρα, Σχένκεφλενλτ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Πέρεθ, Βιλένα και Μπερνάρ, ενώ οι Παλάσιος και Μαντσίνι πλαισίωσαν τον μοναδικό προωθημένο Φώτη Ιωαννίδη.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, αφού οι δύο ομάδες ήταν φανερό πως χρειάζονταν χρόνο για να βρουν ρυθμό. Η πρώτη τελική ήρθε στο 9′ και ήταν για τον Παναιτωλικό, με το μακρινό σουτ του Τσιγγάρα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

Οι “πράσινοι” απείλησαν για πρώτη φορά στο 11′, με τον Παλάσιος να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή και να σεντράρει συρτά από θέση έξω δεξιά, όμως ο Βιλένα δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πάντως ότι δεν κατάφερε ο Ολλανδός, το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ένας Βραζιλιάνος.  Συγκεκριμένα ο Μαντσίνι πάσαρε υπέροχα στον Χουάνκαρ και ο τελευταίος βρήκε τον Μπερνάρ στο σημείο του πέναλτι, με τον 31χρονο να νικά τον Καπίνο για το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο, ώσπου φτάσαμε στο 22′, όταν ήρθε η πιο μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος. Ο Πέρες συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Καρέλη και μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως ο Μάγκνουσον πρόλαβε να βάλει την κόντρα βοηθώντας τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα, με τον Παναιτωλικό να περιορίζεται σε καθαρά παθητικό ρόλο.

Στο 29′ ο Μπερνάρ δοκίμασε το πόδι του από το  ημικύκλιο της περιοχής του Παναιτωλικού, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε. Στη συνέχεια το  διαγώνιο δεξί σουτ του Παλάσιος έφυγε λίγο άουτ.

Στο 31′ ο Ιωαννίδης πραγματοποίησε μία “μαγική” ενέργεια και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.  Από αυτό προέκυψε νέα διπλή ευκαιρία για τους “πράσινους”. Αρχικά ο Σχένκεφελντ έπιασε την κεφαλιά με τον Καπίνο να αποκρούει.  Στη συνέχεια η σέντρα-σουτ του Παλάσιος έφυγε άουτ.

Νέα καλή ευκαιρία για το “τριφύλλι” στο 42′ με τον δυνατό σουτ του Μαντσίνι από το ύψος της αντίπαλης περιοχής να φεύγει άουτ.

Εν τέλει το πρώτο μέρος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, αφού κατόρθωσαν να βρουν και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Ο Βιλένα έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Παλάσιος από τα δεξιά, με τον Ιωαννίδη να στρώνει στον Μπερνάρ και τον τελευταίο να νικά και πάλι τον Καπίνο με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή για το 0-2.

Με αυτό τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το ‘τριφύλλι” να έχει εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 50′ και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Μάγκνουσον έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, αλλά ο Καπίνο έδιωκε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 52′, με την κεφαλιά του Τορεχόν να φεύγει λίγο άουτ.

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χουάνπι στο 55′, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 63′ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Αράο και Αϊτόρ να αντικαθιστούν τους Ρούμπεν Πέρεθ και Μαντσίνι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Μπερνάρ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Αυτή τη φορά ο Βραζιλιάνος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, περνώντας την μπάλα κάτω από το τείχος των παικτών του Παναιτωλικού. Πρόκειται για το δεύτερο χατ-τρικ στην καριέρα του και το πρώτο στη θητεία του στην Ελλάδα και τους “πράσινους”.

Καλό σουτ του Σενκέλια στο 70′, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα και ο Καρέλης δοκίμασε την τύχη του, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Σέρβος τεχνικός του “τριφυλλιού” προχώρησε σε νέα διπλή αλλαγή στο 75’. Εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασαν οι Ιωαννίδης και Μπερνάρ, οι οποίοι αντικαταστάθηκαν από τους Σπόραρ και Τσέριν.

Ο Σλοβένος φορ επιχείρησε να σκοράρει στο 77′ με δεξί σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Καπίνο μπλόκαρε. Ο Παναιτωλικός απάντησε με νέο σουτ του Χουάνπι τρία λεπτά αργότερα, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι άουτ.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι ‘πράσινοι” έκλεισαν τις αλλαγές τους, με τον Βέρμπιτς να περνά στη θέση του Παλάσιος, ενώ ι φιλοξενούμενοι βρήκαν και τέταρτο γκολ στο 86’.

Ο Τσαγκαράκης υπέδειξε πέναλτι με τη βοήθεια του VAR, σε μαρκάρισμα του Σενκέλια στον Σπόραρ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αϊτόρ, με τον Ισπανό να νικά τον Καπίνο και να διαμορφώνει το 0-4.

Στα επόμενα λεπτά ο Βιλένα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Καπίνο, ενώ το κερασάκι στην “πράσινη” τούρτα μπήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μάγκνουσον να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Πέμπτης (21/9), εκεί όπου οι “πράσινοι” θα υποδεχτούν την Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καπίνο, Λιάβας (56’ Φ. Ντουάρτε), Μαλής, Οικονόμου, Π. Ντουάρτε, Τορεχόν, Πέρες, Τσιγγάρας (46’ Χουάνπι), Μπαλτασάρα, Ντίαζ (65’ Σενγκέλια), Καρέλης (76’ Πέδρο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (64’ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (75’ Τσέριν), Παλάσιος (80’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (75’ Σπόραρ), Μαντσίνι (64’ Αϊτόρ).