Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0: Έχασε από το… VAR και τον κακό του εαυτό

«Αυτοκτονική» ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με 1-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μεντόζα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Έχασαν πέναλτι οι «Πράσινοι» με τον Καρλίτος.

Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά το VAR. Ο Σιδηρόπουλος και ο Ολλανδός Ρούπερτι προχώρησαν σε δύο αποφάσεις που έχουν πολλή κουβέντα. Στο τέλος της βραδιάς όμως αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο Παναθηναϊκός έχασε και πλέον μπαίνει σε νέες περιπέτειες ενόψει Play Off και τετράδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως να μην μπορεί να διασπάσει την καλά στημένη άμυνα του Παναιτωλικού.

Αυτό που ξεχώρισε ήταν ο κόσμος, που επιτέλους μετά από μήνες επέστρεψε και έδωσε το δικό του στίγμα, που τόσο πολύ έλειπε, στην αναμέτρηση.

Ένα ανεκμετάλλευτο εκρηκτικό πεντάλεπτο

Χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να απειλήσει για πρώτη φορά το Τριφύλλι, σε μία φάση με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Χουχούμη και ο Ανέστης έδιωξε με τις γροθιές.

Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρλίτος με προσωπικό «Show» μέσα στην περιοχή έφερε την μπάλα στο δεξί, τελείωσε τη φάση με δύναμη, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν και πάλι εκεί και απέκρουσε.

Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά στην αντίπαλη περιοχή, με τον Αϊτόρ όμως να σπαταλά μία ακόμα ευκαιρία και να ολοκληρώνεται έτσι το παραγωγικότερο πεντάλεπτο των «Πρασίνων» στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σιδηρόπουλος το βιολί του

Κι ενώ όλα έδειχναν να κυλούν όμορφα, ασχοληθήκαμε για ακόμα μία φορά με τη διαιτησία. Στο 35′ ο Σάρλια σκοράρει με το κεφάλι, όμως ο επόπτης σηκώνει τη σημαία γιατί θεώρησε ότι η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή στο γύρισμα του Βέλεθ. Κάτι τέτοιο, όπως φαίνεται και από την επανάληψη δεν ισχύει, αλλά το VAR είχε άλλη γνώμη…

Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαν να αναδείξουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από τις πολλές σκληρές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών και τις προσπάθειες, από τη μία του Παναθηναϊκού να δημιουργήσει προϋποθέσεις, και από την άλλη του Παναιτωλικού να τις χαλάσει και να περάσει στην αντεπίθεση. Τελικά, το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα. 0-0.

Η ποιότητα του Μεντόζα

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός κερδίζει μία στημένη μπάλα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού. Ο Μεντόζα αναλαμβάνει την εκτέλεση, η οποία ήταν αριστουργηματική, ο Διούδης δεν μπορεί να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι παίρνουν το προβάδισμα στο 47′.

Πάνω – κάτω η μπάλα

Όπως ήταν απόλυτα λογικό, και με δεδομένη τη θέληση του Παναθηναϊκού να απαντήσει στο γκολ του Μεντόζα, το παιχνίδι άνοιξε και ο ρυθμός ανέβηκε.

Οι «Πράσινοι» προσπάθησαν με πολλά συνεχόμενα κόρνερ να φτάσουν στην ισοφάριση όμως δεν τα κατάφεραν σε καμία των περιπτώσεων.

Ο Βέργος είχε μία καλή στιγμή στο 59′, όταν με σουτ απείλησε τον Διούδη, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Ενώ, τρία λεπτά μετά, ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έκανε το τελείωμα αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Ούτε από την άσπρη βούλα

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 62′, ο Γιοβάνοβιτς περνά στον αγωνιστικό χώρο τον Φώτη Ιωαννίδη και αυτός λίγη ώρα αργότερα κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Κορνέλιους.

Ο Καρλίτος πήρε την πρωτοβουλία, έστησε την μπάλα στα έντεκα βήματα, όμως είδε τον Ανέστη να τον νικά. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού στην επανάληψη φαίνεται να μην πατάει τη γραμμή την ώρα που εκτελεί ο Ισπανός, και σύμφωνα με τον κανονισμό, ο Σιδηρόπουλος θα έπρεπε να δείξει εκ νέου την εσχάτη των ποινών για επανάληψη.

Το θέμα ωστόσο δεν ήταν άλλο, από το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε από πέναλτι να ισοφαρίσει και ο Παναιτωλικός κράτησε ως το τέλος το υπέρ του 1-0, παίρνοντας μία τεράστια νίκη.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλήσ, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης,Μάρτενσον (Αντούνες 80′), Φλόρες, Μόρσεϊ (Ντουάρτε 69′), Νταγκό (Καρέλης 69′), Μεντόζα (Ντίας 80′), Βέργος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες (Κώτσιρας 84′), Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (Κουρμπέλης 84′), Γκατσίνοβιτς (Ιωαννίδης 62′), Βιτάλ (Παλάσιος 62′), Αϊτόρ, Καρλίτος (Χατζηγιοβάνης 88′).