Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός 0-3: Πέρασε… αέρα από τις Σέρρες και τώρα ο ΠΑΟΚ!

Ο Παναθηναϊκός των οκτώ αλλαγών, πέρασε άνετα από την έδρα του Πανσερραϊκού (3-0).

Ο Παναθηναϊκός των οκτώ αλλαγών, πέρασε άνετα από την έδρα του Πανσερραϊκού (3-0) και πλέον επικεντρώνεται στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (14/02, 19:30) στην Τούμπα, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος!

Οι Πράσινοι εμφανίστηκαν σοβαροί στις Σέρρες και βάζοντας τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο, κατόρθωσαν να πάρουν το “τρίποντο” και να φτάσουν τους 50 βαθμούς, ενώ… περιμένουν και τους ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, οι οποίοι διασταυρώνουν τα “ξίφη” τους, στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής.

Σκόραραν και ήταν εξαιρετικοί οι Βέρμπιτς και Παλάσιος, κορυφαίος ο Μπερνάρ που μοίρασε δύο ασίστ, βρήκε δίχτυα… κατά λάθος ο Γερεμέγεφ! Δεν υστέρησε κανένας από τους παίκτες του “τολμηρού” Φατίχ Τερίμ.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Με οκτώ αλλαγές, σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι “αιωνίων” και με σχηματισμό 4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Φατίχ Τερίμ. Την εστία των Πράσινων υπερασπίστηκε ο Λοντίγκιν, ενώ στην άμυνα – από τα αριστερά στα δεξιά – ξεκίνησαν οι Χουάνκαρ, Ούγκο, Ακαϊντίν και Βαγιαννίδης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκε ο Ζέκα, ο οποίος είχε λίγο πιο μπροστά του τον Βιλένα, την ώρα που ο Μπερνάρ είχε πιο ελεύθερο ρόλο. Τέλος, στην επίθεση φανέλα βασικού είχαν οι Βέρμπιτς (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σπόραρ (κορυφή).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του Πανσερραϊκού στα πρώτα λεπτά του ματς και στην παρθενική τους ευκαιρία στο παιχνίδι οι Πράσινοι κατόρθωσαν να βρουν δίχτυα.

Ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 στο 8’.

Πάντως, το Τριφύλλι δεν αρκέστηκε σε αυτό το ισχνό προβάδισμα και στο 20’ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Βιλένα, ο οποίος έκλεψε στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Στο 28’ ο Σπόραρ γύρισε παράλληλα στην μικρή περιοχή, όμως ο Παλάσιος δεν πρόλαβε να έρθει σε επαφή με την μπάλα. Ό,τι δεν έκανε λίγο νωρίτερα ο Αργεντίνος εξτρέμ, το έκανε στο 31’, σε μία φάση που ο Μπερνάρ έκλεψε στη μεγάλη περιοχή της ομάδας από τις Σέρρες και πάσαρε στον 32χρονο, ο οποίος εκτέλεσε υποδειγματικά για το 2-0.

Η πρώτη ευκαιρία του Πανσερραϊκού ήρθε στο 45′ και ήταν σημαντική, αφού μετά από σουτ του Ντάνκερλουι, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στην “επανάληψη”, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 60′ απείλησε εκ νέου. Ο Κώτσιρας που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, – στη θέση του Βέρμπιτς – εκτέλεσε εκτός περιοχής, με τον Χοβάν να αποκρούει και με τον Παλάσιος να μην μπορεί να βρει εστία με την δεύτερη προσπάθεια.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κώτσιρας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σέντραρε, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να απομακρύνει ξανά.

Στο 71′, ο Λοντίγκιν έκανε σωτήρια παρέμβαση, ύστερα από κόρνερ των γηπεδούχων, ενώ στο 74′ το Τριφύλλι είχε διπλή ευκαιρία για να πετύχει και ένα τρίτο γκολ. Ο Σπόραρ γύρισε από τα αριστερά, ο Βιλένα πήρε την κεφαλιά, με τον Χοβάν να απομακρύνει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ούτε ο Μπερνάρ κατόρθωσε να βρει δίχτυα.

Λίγο αργότερα, ο Βραζιλιάνος ταλαιπώρησε ξανά την άμυνα του Πανσερραϊκού, ωστόσο ο γκολκίπερ της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία, απομάκρυνε και πάλι.

Το εξαιρετικό σουτ του Ζέκα πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 88ο λεπτό, με τον Μαντσίνι να σουτάρει στις καθυστερήσεις και τελικά να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στον Γερεμέγεφ! Ο Σουηδός σέντερ φορ στην προσπάθειά του να… αποφύγει την “στρογγυλή Θεά”, την άγγιξε και με αυτό τον τρόπο, διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Διαμαντής (25’ Σοφιανός), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Στάικος (84’ Γούλερι), Ουεντραόγκο (46’ Πεταυράκης), Τομάς (69’ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Ντανκερλούι, Αλεξιτς (69’ Μπετανκόρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Μπερνάρ (84’ Σχένκεφελντ), Ζέκα, Βιλένα (89’ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (57’ Κώτσιρας), Σπόραρ (89’ Γερεμέγεφ), Παλάσιος (84’ Λημνιός).