ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Φώτη(σε) τίτλος στην Τούμπα!

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Τούμπα, καθώς επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ σε ένα ματς – θρίλερ με… δεκαέξι λεπτά καθυστερήσεων και γκολ – πέναλτι στο 91′ από τον Φώτη – aka Ολιζαντέμπε – Ιωαννίδη!

Παθιασμένη εμφάνιση από τους Πράσινους, ο Μπερνάρ άνοιξε το σκορ, ισοφάρισε ο Αουγκούστο και ο Ιωαννίδης έδωσε τη νίκη στο φινάλε της αναμέτρησης, διατηρώντας τον Παναθηναϊκό στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην Τούμπα.

Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκενφελντ, Σάντσες (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν και στην επιθετική τριάδα οι Μπερνάρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σπόραρ (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά από εξαιρετική πάσα του Μπερνάρ στο 11ο λεπτό, ο Σπόραρ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά εκτός της εστίας του ΠΑΟΚ!

Στο 15ο λεπτό, ο Μπρινιόλι έκανε τεράστια επέμβαση σε πλασέ του Ζίφκοβιτς, ο οποίος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Ιταλό τερματοφύλακα, ενώ το μακρινό σουτ του Τάισον δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του Τριφυλλιού!

Οι Πράσινοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, δεν δέχθηκαν φάσεις από τους γηπεδούχους και στο 38ο λεπτό βρήκαν το γκολ με δυνατό σουτ του Μπερνάρ μέσα από την περιοχή!

Στο 42ο λεπτό, ο Αουγκούστο έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Παναθηναϊκού στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Οι Πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 48ο λεπτό για να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα. Μετά από πάσα του Παλάσιος, ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα και έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Κοτάρσκι έδιωξε σε κόρνερ, ενώ το σουτ του Ζίφκοβιτς στο 67′ δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι.

Το πλάνα του Γιοβάνοβιτς στο τελευταίο ημίωρο ήταν αρκετά συντηρητικό, το Τριφύλλι κυρίως αμύνθηκε και προσπάθησε να “χαλάσει” το παιχνίδι των γηπεδούχων και το “πλήρωσε” στο 85ο λεπτό με τον Αουγκούστο να παίρνει τη μπάλα μετά από άτσαλο διώξιμο του Σχένκεφελντ και να κάνει με δυνατό σουτ το 1-1.

Στο 89ο λεπτό ο Ζίφκοβιτς ανέτρεψε τον Ιωαννίδη στην περιοχή, ο Ζίμπερτ εξέτασε τη φάση στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα και ο επιθετικός του Τριφυλλιού ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1 !

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίμπερτ έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά από ανατροπή του Αουγκούστο από τον Κλάινεσλαχ, ωστόσο η φάση εξετάστηκε στο VAR και διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ.

Στα… 16 λεπτά των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε πίεση, άντεξε και έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με τρεις πολύτιμους βαθμούς!

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2

Σκόρερ: 85′ Αουγκούστο – 38′ Μπερνάρ, 90′ Ιωαννίδης (πεν)

Κίτρινες κάρτες: 54′ Ντάντας, 60′ Κάργας, 90′ Τάισον, 90′ Ελ Καντουρί, 90′ Αουγκούστο – 45′ Σάντσες, 46′ Κουρμπέλης,60′ Πέρεθ, 81′ Μπερνάρ, 82′ Βέρμπιτς, 90′ Κλάινεσλαχ, 90′ Σχένκεφελντ, 90′
Μάγκνουσον

Κόκκινη κάρτα: –

Διαιτητής: Zίμπερτ (Γερμανία) Βοηθοί: Zάιντελ (Γερμανία), Φόλτιν (Γερμανία) VAR: Μανούχος (Αργολίδας)

4ος: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (46′ Βιεϊρίνια), Σοάρες (73′ Τόμας), Ίνγκασον, Κάργας, Αουγκούστο, Ντάντας (68′ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (83′ Μπίσεσβαρ), Τάισον, Ολιβέιρα (73′ Ελ Καντουρί).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (59′ Κώτσιρας), Χουάνκαρ, Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Τσέριν (81′ Κλάινεσλαχ), Κουρμπέλης, Παλάσιος (59′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (81′ Βέρμπιτς), Σπόραρ (70′ Ιωαννίδης).