ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: “Πράσινος Βαρδάρης” στη Θεσσαλονίκη!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη κατέκτησε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη, καθώς οι Πράσινοι επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και πέρασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League.  Συγκλονιστικός ο Πρωτοψάλτης με 24 πόντους.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου εμφανίστηκε σε εξαιρετική κατάσταση σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν και με όπλο το μπλοκ, κατάφερε να πάρει την “καθαρή” νίκη και να πάρει προβάδισμα στην υπόθεση τίτλος.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυναμικά και γρήγορα προηγήθηκε με 1-7. Με το μπλοκ και την υποδοχή του σε υψηλά επίπεδα κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το 10-16, όταν ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να αντεπιτίθεται και μείωσε σε 19-21, ωστόσο το «τριφύλλι» πήρε τελικά το πρώτο σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 8-8, όταν με πρωταγωνιστή τον Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική διαφορά (10-15), την οποία διεύρυνε (11-19). Οι «πράσινοι» κατέκτησαν το σετ σχετικά εύκολα με 16-25 και προηγήθηκαν με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ δόθηκε «μάχη», με τους γηπεδούχους να έχουν ανέβει αρκετά και να παίρνουν ένα προβάδισμα (18-14) σε κομβικό σημείο. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 19-18 αλλά δε μπόρεσε να απαντήσει και έχασε το σετ 25-21.

Οι «πράσινοι» χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ στην αρχή του τελευταίου σετ και προηγήθηκαν με 1-6, ωστόσο η κούραση φάνηκε και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18, παρότι ο ΠΑΟ είχε προηγηθεί με 13-17. Με εκπληκτικό Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ (24-26) και το ματς με 3-1.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης, Διαιτητής Τσάλεντζ ρέφερι: Γεωργιάδης. Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου Χρ. Γραμματεία: Κουμπλή.