ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1: Αδιόρθωτος και αφελής!

"Πλήρωσε" τα λάθη του και έχασε ο Παναθηναϊκός στην Τούμπα.

Ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” τα λάθη του και τις λανθασμένες αντιδράσεις της άμυνας του στην Τούμπα και ηττήθηκε με 2-1 από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν δίχως τον Φώτη Ιωαννίδη στη Θεσσαλονίκη, δεν πραγματοποίησαν την καλύτερη δυνατή εμφάνιση απέναντι στον “Δικέφαλο” και πλέον βρίσκονται στο -3 από την κορυφή.

Πολλές αργές επιστροφές για το Τριφύλλι και αρκετά προβλήματα από την πλευρά του Βίτορ Ούγκο στο πρώτο μέρος. Άνοιξε λογαριασμό ο Τάσος Μπακασέτας, ωστόσο δεν… χάρηκε το παρθενικό του γκολ στα “πράσινα”, λίγο έλειψε να “κλέψει” βαθμό, με χαμένη ευκαιρία του Τιν Γεντβάι στο φινάλε, το Τριφύλλι.

Το πλάνο του Τερίμ

Ο Τούρκος τεχνικός επέλεξε ενδεκάδα με τον Ντραγκόφσκι κάτω από τα δοκάρια και τους Μλαντένοβιτς, Ούγκο, Γεντβάι και Βαγιαννίδης – από τα αριστερά προς τα δεξιά – στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Κώτσιρας και Αράο, την ώρα που σε πιο ελεύθερο ρόλο κινήθηκε ο Μπακασέτας. Τέλος, στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Αϊτόρ (αριστερά), Μαντσίνι (δεξιά) και Γερεμέγεφ (κορυφή).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα χαμηλός στην “εκκίνηση” με τον Παναθηναϊκό να είναι ελαφρώς ανώτερος, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο 19’, το Τριφύλλι απείλησε με τον Μπακασέτα, ο οποίος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ, στην πρώτη τελική της αναμέτρησης.

Μετά από ένα φάουλ του Μουργκ στο 38’, ο Κουλιεράκης σκόραρε με κεφαλιά, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο 20χρονος κεντρικός αμυντικός ήταν εκτεθειμένος.

Πάντως, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ “πλήρωσε” την… αφέλεια της στο 44’, όταν ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι Πράσινοι ήταν τοποθετημένοι αρκετά ψηλά στο γήπεδο και βρήκε γκολ στην αντεπίθεση, με τον Ντεσπόντοφ.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να “απαντήσουν” λίγο αργότερα, όμως ο Κοτάρσκι απέκρουσε – δύσκολα – το έξυπνο σουτ του Αράο, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η κεφαλιά του Ούγκο, κατέληξε στην αγκαλιά του Κροάτη γκολκίπερ.

Στην “επανάληψη” και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από παρέμβαση του VAR, για πάτημα του Τάισον στον Μπακασέτα. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός ανέλαβε και την εκτέλεση και ισοφάρισε για το Τριφύλλι, ανοίγοντας και λογαριασμό με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι και “πληγώθηκαν” εκ νέου με πανομοιότυπο τρόπο. Στο 56′ ο Μλαντένοβιτς έκανε λάθος και οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Τάισον πέρασε εύκολα τον Βαγιαννίδη από τα αριστερά και γύρισε στην περιοχή, με τον Ντεσπόντοφ να γράφει το 2-1, όντας ολομόναχος.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε “απάντηση” στα επόμενα λεπτά, ενώ ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε το σουτ του Κωνσταντέλια στο 80ο λεπτό.

Στο 86′, το Τριφύλλι έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μλαντένοβιτς υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε με το δεξί τον Κοτάρσκι, όμως ο τερματοφύλακας των “ασπρόμαυρών” απέκρουσε!

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι Πράσινοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή, με τον Γεντβάι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, δίχως να καταφέρνει να αλλάξει την ιστορία του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Kουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (88′ Σβαμπ), Τάισον (72′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (78′ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ (72′ Α. Ζίβκοβιτς), Μπράντον (88′ Τζίμας).

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (64′ Λημνιός), Γεντβάι, Ούγκο (46′ Τζούριτσιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Κώτσιρας, Μπακασέτας, Μαντσίνι (89′ Βιλένα), Γερεμέγεφ (46′ Τσέριν), Αϊτόρ (46′ Μπερνάρ).