ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3: Πέρασε από την Πυλαία το Τριφύλλι

panathinaikos-21

Ο Παναθηναϊκός έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Volley League, αφού πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το διπλό στην Πυλαία απέναντι στον ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό (6β.), ενώ ακολουθούν με 4 βαθμούς οι Φοίνικας Σύρου, Άθλος Ορεστιάδας και Καλαμάτα 80’.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Ερνάντεζ με 30 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Κόβαρ (18π.) και του Πρωτοψάλτη (15π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και «έχτισε» διαφορά +5 (4-9), αλλά ο ΠΑΟΚ που με δικό του σερί μείωσε σε 11-12. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν εκ νέου διαφορά 4 πόντων (12-16), όμως οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Βαν Ντε Ντρις πλησίασαν (21-22). Ο Πετρέας έδωσε αέρα +2 στον ΠΑΟ και με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Ερνάντεζ, πήρε το πρώτο σετ (22-25).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε το «τριφύλλι» στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε (2-4), αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 4-4 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 6-5. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι που ένα μπλοκ από το δίδυμο Ερνάντεζ – Πετρέα έφερε το σκορ στα ίσα (16-16). Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά πίσω (22-19) και παρόλο που κατάφερε να μειώσει (24-23), δέχτηκε την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ μέχρι το 6-6, όταν ο Παναθηναϊκός πέρασε σε θέση οδηγού και «έχτισε» διαφορά ασφαλείας (11-17), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος για την κατάκτηση του σετ (16-25) και το 1-2.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι την προσπέραση των «πρασίνων» με τους Κασαμπαλή και Πρωτοψάλτη για το 6-9. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-1 ισοφάρισαν σε 10-10 και πέρασαν μπροστά δημιουργώντας διαφορά +4 (20-16). Στο σημείο αυτό οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν το μπλοκ τους και προσπέρασαν (23-24). Ακολούθησαν τέσσερις ισοπαλίες με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει τελικά σε 2-2 σετ, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταία σετ οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο και με άσσο του Βουλκίδη πέρασαν μπροστά (4-6). Έχτισαν διαφορά +4 (5-9) με δύο συνεχόμενους πόντους του Ερνάντεζ και με τον Πρωτοψάλτη πίεσαν στο σερβίς για να ανοίξει η ψαλίδα (7-13), κερδίζοντας το σετ με 10-15 και το ματς.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

3ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 16-25

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 29-27

5ο σετ: 5-4, 6-10, 6-12, 10-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-23, 16-25, 29-27, 10-15) σε 144′

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 1 (1/4 επ.), Βαν Γκάρντερεν 20 (18/48 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. – 22% άριστες), Μπλάνκεναου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Βαν Ντε Ντρις 26 (24/46 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. – 25% άριστες), Μούχλιας, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόβαρ 18 (15/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Πετρέας 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 30 (27/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 40% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ. – 41% άριστες), Μάρκου, Φράγκος, Βουλκίδης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

O Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε για το παιχνίδι: «Εδώ και μία δεκαετία τα ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός είναι πάντα ντέρμπι και μας προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις. Είναι μία παράδοση για την Volley League. Ένα τέτοιο ματς έγινε και σήμερα, στις λεπτομέρειες αυτή την φορά καταφέραμε να κερδίσουμε εμείς.

Για την συνέχεια του Παναθηναϊκού: «Τα παιχνίδια είναι πάρα πολλά μέσα στην σεζόν, με όλες τις διοργανώσεις φτάνουν ακόμη και τα 50, δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κανένα από αυτό γιατί αν δεν παίξεις καλά ενδεχομένως να μην καταφέρεις να πάρεις τη νίκη. Κάναμε μία προσπάθεια και έχουμε έναν πολύ καλό πάγκο με παίκτες έτοιμους να προσφέρουν ανά πάσα στιγμή, μία πολυτέλεια που μας έλειψε πέρσι. Είμαστε έτοιμοι για να διεκδικήσουμε τα πάντα».