ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2: Αδίκησαν τον εαυτό τους οι Πράσινες

Αδίκησε τον εαυτό του και ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονική.

Δίχως να είναι αγωνιστικά χειρότερος από τον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 στη Θεσσαλονίκη, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Α Εθνικής Κατηγορίας ποδοσφαίρου γυναικών.

Οι Πράσινες ήταν ανώτερες για ένα μεγάλο διάστημα στην αναμέτρηση και είχαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δέχτηκαν “φτηνά” γκολ και έμειναν στο -8 από τον πρωτοπόρο Δικέφαλο του Βορρά, με το έργο τους, όσον αφορά την υπόθεση τίτλου να δυσκολεύει.

Για το Τριφύλλι ήταν εξαιρετική η Τσέλσι Ντομόντ που πέτυχε δύο γκολ, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Δημήτρη Ρούβαλη “πλήρωσε” κάποια “κενά” διαστήματα” στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, αλλά και στην “εκκίνηση” της “επανάληψης”. Ντεμπούτο για την Άμπι Γκραντ, η οποία ήταν φανερά ανέτοιμη.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός : Η εξέλιξη του αγώνα

Ανώτερες ήταν οι Πράσινες στην “εκκίνηση” της αναμέτρησης και πιέζοντας ψηλά, κατόρθωσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Μάλιστα, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του στο ματς, το Τριφύλλι άνοιξε το σκορ. Στο 16ο λεπτό, η Γκούνη γύρισε στην Νοϊχάους, με την γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να υποδέχεται λανθασμένα την μπάλα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Ντομόντ, η οποία αφού έκλεψε, εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Η ομάδα του Δημήτρη Ρούβαλη εξακολούθησε να ελέγχει τον αγώνα και δεν απειλούνταν από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Στο 22’ η Μήτκου επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, όμως η Γιαννακούλη μπλόκαρε εύκολα, με την Ντομόντ να δοκιμάζει κάτι ανάλογο δύο λεπτά αργότερα, σε μία φάση που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Μετά το ημίωρο, ο ΠΑΟΚ… ανέβασε στροφές και πίεσε πιο ψηλά τον Παναθηναϊκό, με τις Πράσινες να δυσκολεύονται περισσότερο σε εκείνο το σημείο.

Στο 37’ η Στράντζαλη πέρασε στην περιοχή και η Μάια καθυστέρησε να την “κλείσει” με αποτέλεσμα να πέφτει άτσαλα επάνω της και την ρέφερι της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Ένα λεπτό αργότερα, η Μήτκου ανέλαβε την εκτέλεσε και ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, φέρνοντας το ματς στα ίσα για την ομάδα του Θαλή Θεοδωρίδη.

Η Ντομόντ θέλησε να απαντήσει άμεσα, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση στο 39’, ενώ η παίκτρια από την Αϊτή πέρασε από τα αριστερά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και γύρισε στην Σπυριδωνίδου, με την τελευταία να καθυστερεί να εκτελέσει και τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να την προλαβαίνουν.

Λίγο αργότερα, η Άμπι Γκραντ εκτέλεσε, όμως η Νοϊχάους μπλόκαρε, στην τελευταία καλή στιγμή πριν την ανάπαυλα.

Στην “επανάληψη”, ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” την έλλειψη συγκέντρωσης στα πρώτα λεπτά και στο 48ο λεπτό, είδε την γηπεδούχο ομάδα να φτάνει στην ανατροπή, με κεφαλιά της Χέμβαλ.

Πάντως, η ψυχολογία των Πράσινων δεν επηρεάστηκε και η φοβερή Ντομόντ πλάσαρε εύστοχα στο 56′, για να πετύχει το δεύτερο τέρμα της στην αναμέτρηση και να ισοφαρίσει σε 2-2.
Η ίδια παίκτρια, στο 62′ έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία, όταν βρέθηκε τετ α τετ με την Νοϊχάους, με την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να βγαίνει νικήτρια στην μεταξύ τους “μονομαχία” αυτή τη φορά.

Οι φιλοξενούμενες δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στο επόμενο διάστημα του αγώνα και έψαχναν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, όμως σε μία φάση στο 80ο λεπτό, η Χέλμβαλ σέντραρε στην Παπαδοπούλου, η οποία εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Μάια δεν την μάρκαρε και με εύστοχη κεφαλιά, σκόραρε για το 3-2 του Δικεφάλου.

Στο 87′ η Χαμαλίδου έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παναθηναϊκού, την ώρα που η Βάρδαλη δεν μπόρεσε να σκοράρει για τον ΠΑΟΚ, με ωραίο σουτ, ένα λεπτό αργότερα.

Έχοντας δει τις ελπίδες για νίκη να εξανεμίζονται, ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά το σουτ του Δημητρίου, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, κατέληξε άουτ και ο αγώνας έληξε με σκορ 3-2.

ΠΑΟΚ (Θ. Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Κιουρεξίδου, Αχμέντοβα, Γκούνη, Μήτκου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Γιοβάνη (70′ Βαρδαλή), Καλέση (8′ Κατσάνου), (70′ Παπαδοπούλου), Ακίντα, Χέλμβαλ.

Παναθηναϊκός (Δ. Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Δημητρίου, Μάια, Σιδηρά, Νεφρού, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Ντόμοντ, Χαμαλίδου, Κοκοτσάκη (40′ Γκραντ – Κατωπόδη 86′), Σπυριδωνίδου.